Naše zjištění
6. 4. 2001

Ministr Vetchý ztrácí podporu veřejnosti

Ministr obrany Vladimír Vetchý patřil po většinu svého dosavadního působení v Zemanově týmu k průměrně hodnoceným členům vlády. Jeho hodnocení se začalo propadat na sklonku roku 2000. Zhoršení nemělo žádného „iniciátora“, postupovalo v celém politickém spektru. Také stoupenci ČSSD se k rostoucím kritickým hlasům provázejícím působení ministra Vetchého přidávali, ke zhoršení uvnitř voličstva sociální demokracie došlo již na podzim 2000.

Informace z výzkumu Trendy

Ministr Vetchý ztrácí podporu veřejnosti

 

Citované výzkumy STEM v sérii Trendy jsou prováděny v měsíčních intervalech na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, zpravidla v první dekádě měsíce. Respondenti jsou vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídá vždy nejméně 1600 občanů.

Ministr obrany Vladimír Vetchý patřil po většinu svého dosavadního působení v Zemanově týmu k průměrně hodnoceným členům vlády. V roce 2000 se podíl lidí, kteří jej kladně hodnotili, stabilizoval nad 30 %, dalších zhruba 20 % občanů jej neznalo a necelá polovina populace jej hodnotila záporně. Dobře hodnotili ministra Vetchého pochopitelně především stoupenci ČSSD (dvě třetiny z nich), nejméně vstřícně posuzovali jeho práci příznivci ODS.

Hodnocení ministra Vetchého se začalo propadat na sklonku loňského roku. To bylo v době, kdy zakolísala celá ČSSD, zvláště po špatném výsledku podzimních senátních a krajských voleb. Zatímco sociální demokracie se však v dalších měsících z tohoto otřesu vzpamatovala a hodnocení většiny ministrů nebylo nijak významněji poznamenáno, bilance Vladimíra Vetchého se dále propadala. Zhoršení nemělo žádného „iniciátora“, postupovalo v celém politickém spektru. Také stoupenci ČSSD se k rostoucím kritickým hlasům provázejícím působení ministra Vetchého přidávali, ke zhoršení uvnitř voličstva sociální demokracie došlo již na podzim 2000. V březnu 2001 se podíl stoupenců ČSSD, kteří V. Vetchého hodnotili kladně, propadl pod 50 %, a v celé populaci se snížil na 25 %, přičemž asi šestina lidí ministra obrany nadále nezná.

Ministři z menšinové vlády Miloše Zemana odcházeli většinou v době, kdy se jejich obliba u veřejnosti propadla hluboko dolů. Za podobné situace došlo k odvolání Egona Lánského, Antonína Peltráma, Jaroslava Bašty, Jaromíra Císaře, Ivana Davida i Václava Grulicha. Výjimkou bylo odstoupení jediného nestraníka Otakara Motejla a samozřejmě i případ Iva Svobody, dodnes vlastně nedořešený. Jediným ministrem, který „přežil“ krajní nedůvěru veřejnosti, je tak (nepočítáme-li poměrně čerstvé členy vlády Petra Lachnita a Jaromíra Schlinga) současný ministr průmyslu Miroslav Grégr.

  Pramen: STEM, Trendy 2000-2001

  Pramen: STEM, Trendy 2000-2001

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
hodnocení politiků, politici ČSSD