Naše zjištění
22. 3. 2011

Mezinárodní bezpečnost v souvislosti se situací v některých arabských zemích

Celkem 70 % občanů se domnívá, že situace v některých arabských zemích představuje vážné ohrožení mezinárodní bezpečnosti. O bezpečnost vlastní země za současné mezinárodní situace se obává 38 % občanů. Častěji jsou to lidé starší a s nižším vzděláním a levicově orientovaní občané. Pocit ohrožení bezpečnosti ČR je přitom obavami z ohrožení mezinárodní bezpečnosti v důsledku situace v arabských zemích výrazně posilován.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 03/2011

VYDÁNO DNE 22. 3. 2011

VĚTŠINA OBČANŮ SE OBÁVÁ, ŽE SOUČASNÁ SITUACE V ARABSKÝCH ZEMÍCH VÁŽNĚ OHROŽUJE MEZINÁRODNÍ BEZPEČNOST.

Celkem 70 % občanů se domnívá, že situace v některých arabských zemích představuje vážné ohrožení mezinárodní bezpečnosti. O bezpečnost vlastní země za současné mezinárodní situace se obává 38 % občanů. Častěji jsou to lidé starší a s nižším vzděláním a levicově orientovaní občané. Pocit ohrožení bezpečnosti ČR je přitom obavami z ohrožení mezinárodní bezpečnosti v důsledku situace v arabských zemích výrazně posilován.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 8. března 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1248 respondentů.

Ještě před ofenzívou Západu proti diktátorovi Muammaru Kaddáfímu zjišťoval STEM názory českých občanů na dopad situace v arabských zemích, jako je Egypt a Libye, na mezinárodní bezpečnost. Jak ukazují výsledky, naprostá většina občanů – celkem 70 % – na počátku března události v arabských zemích nijak nepodceňovala a považovala je za zdroj vážného ohrožení mezinárodní bezpečnosti.

Pramen: STEM, Trendy 3/2011, 1248 respondentů starších 18 let

Obavy mají mírně častěji ženy (74 %), jiné rozdíly podle sociodemografických kritérií, ale ani podle politických hledisek (levice-pravice, stranické preference) nebyly zaznamenány.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

My a svět
mezinárodní bezpečnost