Naše zjištění
2. 3. 2005

Krize Grossovy vlády – bleskový výzkum

Společnost STEM provedla ve dnech 28.2-1.3.2005 exkluzivní bleskový výzkum pro deník Právo na reprezentativním vzorku populace o velikosti 660 respondentů. Výzkum se týká názorů české veřejnosti na možnosti řešení současné vládní krize. Krize Grossovy vlády     Bleskový průzkum STEM     EXLUZIVNĚ PRO DENÍK PRÁVO         Praha,  1.

Krize Grossovy vlády

 

 

Bleskový průzkum STEM

 

 

EXLUZIVNĚ PRO DENÍK PRÁVO

 

 

 

 

Praha,  1. března 2005

Údaje z výzkumu lze zveřejnit pouze se souhlasem deníku Právo

Základní zjištění

V průzkumu byly zjišťovány názory na sedm otázek:

„Již třetí týden pokračuje krize koaliční vlády započatá událostmi kolem majetkových poměrů rodiny premiéra Grosse. Budu postupně předčítat několik možných způsobů řešení krize a Vy mi prosím, u každého z nich řekněte, zda Vy osobně s nimi souhlasíte nebo nesouhlasíte.“

„Pokračování současné koalice ČSSD, KDU – ČSL a US – DEU pod vedením premiéra Grosse beze změn.“

„Pokračování současné koalice ČSSD, KDU – ČSL a US – DEU, ale pod vedením jiného premiéra za ČSSD než Stanislava Grosse“.

„Odchod ministrů KDU – ČSL a US – DEU z vlády a menšinová vláda ČSSD, která by v parlamentu spoléhala na podporu komunistů.“

„Odchod ministrů KDU – ČSL a US – DEU z vlády a menšinová vláda ČSSD, která by v parlamentu spoléhala na podporu ODS.“

„Dohoda o vládě tzv. duhové koalice ČSSD, KDU – ČSL, US – DEU a ODS, která by vládla do řádných voleb v roce 2006.“

„Dohoda parlamentních stran o vypsání předčasných voleb.“

„Mě by se prezident Václav Klaus zapojit do řešení současné vládní krize více než dosud?“

 Žádná z předložených variant nemá u veřejnosti většinovou podporu.

 Nejčastěji lidé souhlasí s tím, aby pokračovala současná koalice, ale pod vedením jiného premiéra za ČSSD než Stanislava Grosse (42 %). Zhruba stejnou míru souhlasu vyslovují lidé s variantou předčasných voleb (40 %).

O něco více než třetina občanů (35 %) souhlasí s vládou tzv. duhové koalice ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU a ODS, která by vládla do řádných voleb v roce 2006.

Relativně nejméně přijatelná řešení jsou: pokračování současného vládní koalice v čele se Stanislavem Grossem (30 %), nebo menšinová vláda ČSSD, která by se po odchodu ministrů za KDU-ČSL a US-DEU opírala v parlamentu o podporu ODS (29 %), nebo KSČM (28 %).

Veřejnost se neshodne na tom, zda by se V. Klaus měl zapojit do řešení současné krize více než dosud. Mírně převažuje nesouhlas s jeho větší angažovaností (55 % ku 45 %).

Pro lidi jsou nejpřijatelnější dvě řešení stávající vládní krize:  předčasné volby a stávající koalice s jiným předsedou vlády.


Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Různé
politická situace