Krize Grossovy vlády – bleskový výzkum

Krize Grossovy vlády

 

 

Bleskový průzkum STEM

 

 

EXLUZIVNĚ PRO DENÍK PRÁVO

 

 

 

 

Praha,  1. března 2005

Údaje z výzkumu lze zveřejnit pouze se souhlasem deníku Právo


Základní zjištění

V průzkumu byly zjišťovány názory na sedm otázek:

„Již třetí týden pokračuje krize koaliční vlády započatá událostmi kolem majetkových poměrů rodiny premiéra Grosse. Budu postupně předčítat několik možných způsobů řešení krize a Vy mi prosím, u každého z nich řekněte, zda Vy osobně s nimi souhlasíte nebo nesouhlasíte.“

„Pokračování současné koalice ČSSD, KDU – ČSL a US – DEU pod vedením premiéra Grosse beze změn.“

„Pokračování současné koalice ČSSD, KDU – ČSL a US – DEU, ale pod vedením jiného premiéra za ČSSD než Stanislava Grosse“.

„Odchod ministrů KDU – ČSL a US – DEU z vlády a menšinová vláda ČSSD, která by v parlamentu spoléhala na podporu komunistů.“

„Odchod ministrů KDU – ČSL a US – DEU z vlády a menšinová vláda ČSSD, která by v parlamentu spoléhala na podporu ODS.“

„Dohoda o vládě tzv. duhové koalice ČSSD, KDU – ČSL, US – DEU a ODS, která by vládla do řádných voleb v roce 2006.“

„Dohoda parlamentních stran o vypsání předčasných voleb.“

„Mě by se prezident Václav Klaus zapojit do řešení současné vládní krize více než dosud?“


 Žádná z předložených variant nemá u veřejnosti většinovou podporu.

 Nejčastěji lidé souhlasí s tím, aby pokračovala současná koalice, ale pod vedením jiného premiéra za ČSSD než Stanislava Grosse (42 %). Zhruba stejnou míru souhlasu vyslovují lidé s variantou předčasných voleb (40 %).

O něco více než třetina občanů (35 %) souhlasí s vládou tzv. duhové koalice ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU a ODS, která by vládla do řádných voleb v roce 2006.

Relativně nejméně přijatelná řešení jsou: pokračování současného vládní koalice v čele se Stanislavem Grossem (30 %), nebo menšinová vláda ČSSD, která by se po odchodu ministrů za KDU-ČSL a US-DEU opírala v parlamentu o podporu ODS (29 %), nebo KSČM (28 %).

Veřejnost se neshodne na tom, zda by se V. Klaus měl zapojit do řešení současné krize více než dosud. Mírně převažuje nesouhlas s jeho větší angažovaností (55 % ku 45 %).

Pro lidi jsou nejpřijatelnější dvě řešení stávající vládní krize:  předčasné volby a stávající koalice s jiným předsedou vlády.


Soubory ke stažení

Stáhnout celý text