Naše zjištění
15. 12. 2011

Korupce

Skutečnost, že se o korupci více mluví a objevují se nové kauzy, považují za známku intenzivnějšího boje proti korupci zejména sympatizanti vládních stran. Která z koaličních stran si proti korupci počíná nejlépe? Z tohoto srovnání vycházejí relativně lépe TOP 09 a VV, hůře ODS. Velká část lidí (asi dvě pětiny) však odsuzuje všechny koaliční strany.

INFORMACE Z EXKLUZIVNÍHO VÝZKUMU STEM PRO VĚCI VEŘEJNÉ
VYDÁNO DNE 15. 12. 2011

VÍCE NEŽ TŘETINA LIDÍ UZNÁVÁ, ŽE PROTI KORUPCI SE TOHO DNES DĚLÁ VÍCE NEŽ DŘÍVE

 

Skutečnost, že se o korupci více mluví a objevují se nové kauzy, považují za známku intenzivnějšího boje proti korupci zejména sympatizanti vládních stran.

 

Která z koaličních stran si proti korupci počíná nejlépe? Z tohoto srovnání vycházejí relativně lépe TOP 09 a VV, hůře ODS. Velká část lidí (asi dvě pětiny) však odsuzuje všechny koaliční strany.

 

V názoru na místopředsedkyni vlády Karolínu Peake, která má boj proti korupci ve vládě na starosti, se veřejnost dělí napůl. Podle jedné skupiny se snaží proti korupci bojovat poctivě a odpovědně, podle stejně početné skupiny lidí nikoli.

 

Citované výsledky pocházejí z bleskového výzkumu STEM provedeného pro stranu Věci veřejné na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 13.-14. prosince 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídalo celkem 680 osob.

 

V posledních týdnech a měsících se korupce stala jedním z hlavních témat, o nichž se hovoří v médiích. Podle 36 % lidí je tato skutečnost výsledkem toho, že se proti korupci zasahuje více než v minulosti, ale skoro dvě třetiny lidí jsou v pohledu na intenzivnější boj s korupcí skeptické.

 

„V poslední době se u nás stále více hovoří o korupci, přibývají nové kauzy. Je to podle Vás známkou toho, že proti korupci se toho dnes dělá více než dříve?“

 

 

Pramen: STEM, bleskový výzkum pro VV, 13.-14. 12. 2011, 680 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
korupce