Naše zjištění
10. 10. 2000

Komunisté a ODS mají pevné a dobře informované stoupence

Výsledek voleb je vždy ovlivněn dvěma základními faktory: ochotou potenciálních stoupenců přijít k volbám a pevností rozhodnutí, že budou volit právě tu stranu, k níž se před volbami hlásí. Stoupenci KSČM a ODS mají ke svým stranám mnohem silnější vztah než příznivci ČSSD nebo Unie svobody.

Informace z výzkumu Trendy 9/2000

Komunisté a ODS mají pevné a dobře informované stoupence

Citovaný reprezentativní průzkum STEM byl proveden ve dnech 1.-11. září  2000. Dotázáno bylo 1657 občanů starších 18 let na území celé České republiky. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Výsledek voleb je vždy ovlivněn dvěma základními faktory: ochotou potenciálních stoupenců přijít k volbám a pevností rozhodnutí, že budou volit právě tu stranu, k níž se před volbami hlásí. Druhý faktor zjišťuje STEM tradičně otázkou „Označil(a) byste svůj vztah k politické straně, jíž byste dal(a) nyní ve volbách svůj hlas, jako…“. První z grafů ukazuje, že v porovnání s jarními měsíci se v předvolebním období vztah voličů k hlavním politickým stranám upevnil. Nezměnil se však základní poměr mezi KSČM a ODS na jednom pólu a ČSSD a US na pólu druhém: stoupenci KSČM a ODS mají ke svým stranám mnohem silnější vztah než příznivci ČSSD nebo Unie svobody.

Věrnost a „spolehlivost“ stoupenců ODS a KSČM dokládá i druhý test, v němž STEM zjišťoval, do jaké míry se stoupenci jednotlivých stran zajímají o dění ve straně, kterou by volili. V tomto hodnocení se úplně na konec propadá KDU-ČSL, což odráží celkově malý zájem těchto lidí o politiku. Jejich vztah ke straně není zpravidla založen na politických, ale morálních, často náboženských důvodech.

Konečně ve třetím testu (důvěra v předsedu politické strany, kterou by nyní volili) je pole hlavních stran vyrovnané. Pouze ČSSD nemá ve svém čele politika, který je potenciálními voliči jednoznačně akceptován.

Všechny tři otázky potvrzují, že ODS a KSČM mohou v nadcházejících krajských i senátních volbách kalkulovat s pevným zázemím u svých stoupenců. Vládní ČSSD je v porovnání s těmito konkurenty na tom hůře. A nad odpověďmi sympatizantů stran čtyřkoalice visí jeden velký otazník, který rozřeší zřejmě až volby: Do jaké míry přijmou stoupenci jednotlivých členských stran čtyřkoalici za „svou“ stranu a jak pevně budou podporovat společné kandidáty čtyřkoalice stoupenci stran, které právě tohoto politika ze svého středu nenominovaly?

    Pramen: STEM, Trendy 7/1999, 1/2000, 4/2000, 9/2000

    Pramen: STEM, Trendy 9/2000

Pramen: STEM, Trendy 9/2000

Pramen: STEM, Trendy 9/2000

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
politická orientace, politické strany, vztah k volené straně, zájem o politiku