Naše zjištění
28. 1. 2002

Koho na Hrad? Občané prefererují Václava Fischera a Petra Pitharta

STEM nabídl občanům sedm osobností, o nichž se v souvislosti s volbou Havlova nástupce již mluvilo, a vyzval občany, aby je seřadili od prvního po sedmého podle toho, jak rádi by je viděli příštích pět let na Hradě. Za nejpřijatelnějšího kandidáta z vybrané sedmičky považují občané senátora Václava Fischera.

Informace z výzkumu Trendy 11/2001

Koho na Hrad? Občané prefererují Václava Fischera a Petra Pitharta

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 5.-11. listopadu 2001. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1608 občanů.

Způsob volby hlavy státu a nominace kandidátů na prezidentské volby, které se budou konat v únoru příštího roku, mohou být jedním z témat předvolební kampaně. STEM proto nabídl sedm jmen, sedm osobností, o nichž se v souvislosti s volbou Havlova nástupce již mluvilo, a vyzval občany, aby je seřadili od prvního po sedmého podle toho, jak rádi by je viděli příštích pět let na Hradě.

Jak by volil „hlas lidu“?

Za nejpřijatelnějšího kandidáta z vybrané sedmičky považují občané senátora Václava Fischera. To odpovídá jeho trvale velmi dobrému kreditu, který si udržuje, i když spíše jako podnikatel než jako politik, a naznačuje to i vůli lidí vybírat si pro prezidentskou funkci osobnost stojící mimo hlavní proud politiky a hlavních politických stran. Václav Fischer však dosud nikdy úmysl kandidovat na prezidenta veřejně nepotvrdil, a tak se vážným uchazečem stává muž číslo 2, předseda Senátu Petr Pithart. Oba tito politici se opírají o široký okruh příznivců, Petr Pithart má největší oporu ve stoupencích Čtyřkoalice, Václava Fischera respektují zejména voliči ODS (je u nich druhý v pořadí za Václavem Klausem), ale rovněž ČSSD (ti jej staví dokonce na první příčku před Miloše Zemana!) a také komunističtí voliči podnikatele a senátora Fischera z nabídnutých sedmi osobností hodnotí společně s Petrem Pithartem a bývalým předsedou Akademie věd ČR Rudolfem Zahradníkem mezi třemi nejlepšími adepty na prezidentský úřad.

Za vedoucí dvojicí je s odstupem na třetí pozici šéf ODS a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, jehož podpora je soustředěna převážně v okruhu stoupenců ODS, zatímco druhého výrazného politického vůdce, premiéra a bývalého lídra ČSSD Miloše Zemana odsunují až na šestou pozici duchovní Tomáš Halík a expředseda AV ČR Rudolf Zahradník. Naděje Halíka a zvláště pak Zahradníka by se zvýšily, jestliže by byli známi všem voličům – podobně jako jejich hlavní konkurenti. Malá známost mezi občany je nevýhodou i socioložky Jiřiny Šiklové, jejíž obliba u veřejnosti je však dosti nevýrazná.

 „V únoru 2003 skončí Václavu Havlovi poslední prezidentské období. Předložím Vám nyní KARTU 54 se jmény osob, o kterých se v tisku hovořilo jako o možných kandidátech na funkci prezidenta. Seřaďte, prosím, tato jména do pořadí od kandidáta, kterého Vy osobně považujete na funkci prezidenta za nejlepšího, až do posledního místa pro kandidáta, o kterém se domníváte, že by byl pro funkci prezidenta nejhorší.

Pokud nevíte přesně, stačí Váš pocit či odhad.“

(uvedena řádková procenta pořadí pro jednotlivé kandidáty, dopočet do 100 % tvoří 4.-7.poř.)

  1. pořadí 2. pořadí 3. pořadí Nezná
Václav Fischer, podnikatel, senátor 27 23 18 3
Petr Pithart, předseda Senátu 23 22 16 2
Václav Klaus, předseda Poslanecké sněmovny 17 12 14 1
Tomáš Halík, duchovní 12 13 15 16
Rudolf Zahradník, fyzikální chemik, bývalý předseda Akademie věd ČR 10 13 13 34
Miloš Zeman, předseda vlády 8 10 12 1
Jiřina Šiklová, socioložka 3 6 10 39

Pramen: STEM, Trendy 11/2001, bez lidí, kteří odmítli odpovědět (kód 8) nebo neodpověděli (kód 0)

Pramen: STEM, Trendy 11/2001

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
armáda, politici KDU-ČSL, volba prezidenta