Naše zjištění
9. 4. 2009

Kdy u nás dosáhneme průměrné životní úrovně západoevropských zemí EU

Životní úrovně západoevropských zemí dosáhne Česká republika podle 37 % lidí do 10 let. Třetina občanů (35 %) předpokládá, že se tak stane za déle než 10 let, a 28 % lidí vůbec nepředpokládá, že se to někdy povede.

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 3/2009

 

 

BEZMÁLA DVĚ PĚTINY OBČANŮ PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ ZÁPADU DOSÁHNEME DO 10 LET. TENTO NÁZOR VZHLEDEM K PŘEDCHOZÍM ROKŮM VÝRAZNĚ POSÍLIL.

 


Životní úrovně západoevropských zemí dosáhne Česká republika podle 37 % lidí do 10 let. Třetina občanů (35 %) předpokládá, že se tak stane za déle než 10 let, a 28 % lidí vůbec nepředpokládá, že se to někdy povede. Ve srovnání s předchozími roky se letos velmi významně zvýšil podíl lidí, kteří vyrovnání naší životní úrovně a životní úrovně Západu odhadují v horizontu do 10 let.

 


Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2. – 9. března 2009. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1276 občanů ČR.

 


Na přibližný odhad toho, za jak dlouho se životní úroveň občanů ČR vyrovná úrovni západoevropských zemí EU, se společnost STEM ve svých výzkumech ptá našich občanů od března roku 2003.

 

Téměř dvě pětiny (37 %) populace předpokládají, že životní úroveň v ČR se vyrovná životní úrovni vyspělých zemí EU do deseti let. Pětina lidí odhaduje, že se tak stane v horizontu 7 až 10 let, 16 % občanů předpokládá, že úroveň západních zemí EU doženeme do šesti let. Zhruba třetina občanů (35 %) má za to, že životní úrovně Západu dosáhneme až deset let či ještě déle. O něco více než čtvrtina obyvatel (28 %) je ještě pesimističtější – podle ní nedosáhneme takové úrovně nikdy.

 


„Jak dlouho bude podle Vás trvat, než v naší zemi dosáhneme průměrné životní úrovně západoevropských zemí EU?“

 

Pramen: STEM, Trendy 2009/3, 1276 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

My a svět
Evropská unie, životní úroveň