Naše zjištění
26. 7. 2010

Kdy se voliči rozhodovali o své volební účasti a o volbě konkrétní strany?

Zhruba pětina lidí se definitivně rozhodla, že se zúčastní voleb, až v posledním týdnu před 28. květnem 2010. A ještě víc, 25 % voličů, se v posledním týdnu definitivně rozhodlo, komu dá hlas. Průzkum přesvědčivě ukazuje, jak se v posledním měsíci dařilo získávat nerozhodnuté voliče či stoupence jiných stran především TOP 09 a straně Věci veřejné.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2010

VYDÁNO DNE 26.7.2010

ČTVRTINA LIDÍ SE ROZHODLA, KOMU DÁ HLAS,
AŽ V POSLEDNÍM TÝDNU PŘED VOLBAMI.

Zhruba pětina lidí se definitivně rozhodla, že se zúčastní voleb, až v posledním týdnu před 28. květnem 2010. A ještě víc, 25 % voličů, se v posledním týdnu definitivně rozhodlo, komu dá hlas. Průzkum přesvědčivě ukazuje, jak se v posledním měsíci dařilo získávat nerozhodnuté voliče či stoupence jiných stran především TOP 09 a straně Věci veřejné. Dvě nejsilnější strany výrazně v přílivu nových hlasů zaostávaly.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 17. – 25. 6. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal velmi rozsáhlý soubor 1559 respondentů.

Je pravidlem, že ve volbách se určitá část lidí rozhoduje až „na poslední chvíli“, že volit půjde, a o něco větší podíl lidí také do posledních dní váhá, komu dá hlas. V těchto volbách se o své účasti rozhodla asi pětina až v posledním týdnu.

"Kdy jste se definitivně rozhodl(a), že se květnových voleb do poslanecké sněmovny účastníte?"

Pramen: STEM, Trendy 6/2010, 1559 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
volby