Naše zjištění
27. 3. 2002

Kdo s kým po volbách?

Pro voliče KSČM je jednoznačně nejpřijatelnějším partnerem sociální demokracie, s níž by vytvořilo vládní spojenectví skoro 60 % stoupenců KSČM. Druhou možností je koalice se Stranou za životní jistoty (šestina stoupenců KSČM). Naprostá většina zbylých přívrženců KSČM by do žádné koalice nevstupovala anebo se nedokázala rozhodnout.

Informace z výzkumu Trendy 3/2002

Kdo s kým po volbách?

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.-7. března 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 2062 občanů.

Zástupci čtyř volebních bloků mají podle všech prognóz reálnou šanci zasednout v poslaneckých lavicích a všechny tyto strany a koalice mohou – aspoň ve svých představách – uvažovat o volebním vítězství a o situaci, kdy by na jejich vedení záviselo, s kým vytvoří po volbách vládu. STEM se proto zeptal voličů, s kým by strana, které by v červnových volbách do Poslanecké sněmovny dali svůj hlas, měla v případě svého volebního úspěchu vytvořit vládní koalici.

Jasno mají voliči KSČM. Pro ně je jednoznačně nejpřijatelnějším partnerem sociální demokracie, s níž by vytvořilo vládní spojenectví skoro 60 % stoupenců KSČM. Druhou možností je koalice se Stranou za životní jistoty (šestina stoupenců KSČM). Naprostá většina zbylých přívrženců KSČM by do žádné koalice nevstupovala anebo se nedokázala rozhodnout. Spojenectví s ODS i s Koalicí je pro voliče KSČM tabu.

Ve zcela opačné situaci jsou sympatizanti ČSSD. Ti jasno vůbec nemají a připouštějí „téměř cokoli“. Čtvrtina z nich by uvítala koalici jen s KDU-ČSL, desetina jmenovala Koalici jako celek, další 4 % Unii svobody. Plných 13 % stoupenců ČSSD by neváhalo podepsat pakt s komunisty. Desetina voličů sociální demokracie je pro koalici s ODS, desetina neví. Ostatní jmenovali některou z menších stran (nejvíce, 4 %, Stranu zelených) nebo uvedli, že ČSSD by se neměla spojit s žádnou stranou.

Pro ODS je hlavním partnerem Koalice. Ale ani stoupenci Klausovy strany nejmenují Koalici jednotně – 18 % uvedlo Koalici jako celek, 15 % Unii svobody, 10 % KDU-ČSL a 2 % DEU. Dalších 9 % by volilo spojenectví s bývalým členem Čtyřkoalice, s ODA. Pro spolupráci na vládě se sociální demokracií je „recipročních“ 13 % stoupenců ODS. Ostatní nevědí, nechtěli by tvořit koalici či uvedli některou z menších neparlamentních stran.

Mezi dvěma partnery váhají ti, kteří si v březnovém průzkumu vybrali kartu s názvem Koalice. Čtvrtina stoupenců Koalice je pro spojenectví se sociální demokracií, čtvrtina pro spolupráci s ODS. Plná šestina sympatizantů Koalice o příštím spojenci nemá jasno. A příliš jasno nemá ani 7 % voličů Koalice, kteří jmenovali některou ze stran, které dnes Koalici tvoří. Uvažují a rozdělení Koalice, anebo tím chtěli naopak dát najevo, že si přejí pouze pokračování Koalice a nechtějí tvořit vládu s další stranou?

Pramen: STEM, Trendy 3/2002, dopočet do 100 % tvoří koalice s ostatními stranami

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
koalice, politické strany