Naše zjištění
20. 11. 2002

Kandidáti na prezidenta získávají body

Tři vážní uchazeči o prezidentský úřad, Otakar Motejl, Václav Klaus a Petr Pithart, si výrazně polepšili v hodnocení veřejnosti. Ombudsman Otakar Motejl se s 81 % příznivých hodnocení zařadil těsně za ministra vnitra Stanislava Grosse. Třetí je v žebříčku ministr obrany Jaroslav Tvrdík (73 %), následují Petra Buzková (69 %) a premiér Vladimír Špidla (63 % kladných hodnocení).

Informace z výzkumu Trendy 11/2002

Kandidáti na prezidenta získávají body

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.-5. listopadu 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1332 občanů.

Povodně opadly – a s nimi také neobyčejná popularita některých politiků. V porovnání se zářím se vrátilo „k normálu“ hodnocení premiéra Špidly či ministra obrany Tvrdíka. Oba dva však nadále patří k nejlépe hodnoceným členům vlády i nejoblíbenějším politikům vůbec.

V čele žebříčku je stále ministr vnitra Stanislav Gross, ale jeho pozice není již tak suverénní. V jeho těsném závěsu je totiž jeden z vážných uchazečů o prezidentský úřad, ombudsman Otakar Motejl. Výrazné zlepšení jeho hodnocení ukazuje na jeden obecnější trend – kandidáty na prezidenta bylo v posledních týdnech hodně vidět, mluvilo se o nich – a zvýraznili – v pozitivním smyslu – své postavení. Platí to nejen o Otakaru Motejlovi, ale i jeho dvou vážných protivnících, předsedovi Senátu Petru Pithartovi a šéfovi ODS Václavu Klausovi. Také tito politici v porovnání se zářím získali více zhruba o 10 % kladných hodnocení. Oporou Václava Klause jsou nadále stoupenci ODS, zatímco podpora Petra Pitharta a zejména Otakara Motejla jde napříč politickým spektrem.

Z vládních politiků si polepšili mírně ti, kteří byli dosud méně známí (Marie Součková, Zdeněk Škromach), trvale si solidní pozici drží úspěšný senátorský kandidát Pavel Rychetský, ministr kultury Pavel Dostál i ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Několik členů kabinetu zůstává pro velkou část veřejnosti „nepopsaným listem“ – vedle ministrů Qambrozka, Šimonovského, Palase, Mareše či Němce je to překvapivě i správce financí Bohuslav Sobotka.

Z politiků, kteří nejsou členy vlády, je třeba zmínit výrazný vzestup kreditu poslankyně Hany Marvanové, ostře kontrastující s hlubokým propadem jejích nedávných koaličních kolegů, předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody a úřadujícího šéfa US-DEU Ivana Pilipa, který je dokonce ze všech v listopadu hodnocených politiků jednoznačně nejhorší. Hana Marvanová je nyní oblíbenější u stoupenců ODS než u příznivců KDU-ČSL či ČSSD, což výmluvně ukazuje, kdo sympatizuje s jejími politickými postoji.

Žebříček popularity politických osobností

Žebříček naleznete z technických důvodů pouze v souboru ke stažení.

Pramen: STEM, Trendy 11/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
hodnocení politiků, politici