Naše zjištění
9. 3. 2010

Jaké důvěře se u veřejnosti těší členové české vlády?

Důvěru členům vlády projevuje polovina občanů. To je na české poměry hodnota velmi vysoká. Úřednický kabinet se těší podpoře spíše pravicově orientovaných občanů a jeho kredit nepochybně souvisí s velmi příznivým hodnocením několika klíčových ministrů.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 2/2010

VYDÁNO DNE 9.3.2010

ČLENŮM VLÁDY ČR DŮVĚŘUJE POLOVINA OBČANŮ, PREMIÉRA CHVÁLÍ SKORO VŠICHNI.

Důvěru členům vlády projevuje polovina občanů. To je na české poměry hodnota velmi vysoká. Úřednický kabinet se těší podpoře spíše pravicově orientovaných občanů a jeho kredit nepochybně souvisí s velmi příznivým hodnocením několika klíčových ministrů. Naprosto mimořádné je postavení premiéra Jana Fischera (89 % kladných hodnocení), příznivá hodnocení zřetelně převažují i u dalších známých a výrazných ministrů vlády (Eduard Janota, Martin Pecina, Jan Kohout, Daniela Kovářová).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 15.–22. 2. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1240 respondentů.

V září loňského roku důvěřovalo členům vlády 44 % procent lidí a v současnosti se tento podíl zvýšil přesně na polovinu. To je hodnota v dějinách českých vlád nebývalá.

"Důvěřujete následujícím institucím? – Členové vlády ČR."

Pramen: STEM, Trendy 2/2010, 1240 respondentů starších 18 let

V třináctiletém období, kdy STEM sleduje důvěru v českou vládu, se těšila vůbec nejvyšší důvěře vláda Vladimíra Špidly, a to krátce po svém nástupu v listopadu 2002 (55 %). Důvěra v členy Špidlova kabinetu vydržela však jen několik měsíců, během dalšího půl roku následoval pád na obvyklou úroveň pod 40 %.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
důvěra, vláda