Naše zjištění
21. 3. 2013

Jak hospodaří české domácnosti

Naprostá většina Čechů tvrdí, že ve svých domácnostech šetří a výdaje dopředu pečlivě zvažuje. Jen necelá pětina přiznává, že „utrácejí, dokud mají co“, a sotva třetina si může dopřát věci, které jim zpříjemňují život. Průzkum potvrdil data z roku 2011, kdy se ukázalo, jak domácnosti zareagovaly na příznaky ekonomické krize – omezením výdajů.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 3/2013

VYDÁNO DNE 21. 3. 2013

ČESKÉ DOMÁCNOSTI UDRŽUJÍ ÚSPORNÝ REŽIM. DOMÁCNOSTÍ, KTERÉ ŽIJÍ OD VÝPLATY K VÝPLATĚ, VŠAK NEPŘIBÝVÁ.

Naprostá většina Čechů tvrdí, že ve svých domácnostech šetří a výdaje dopředu pečlivě zvažuje. Jen necelá pětina přiznává, že „utrácejí, dokud mají co“, a sotva třetina si může dopřát věci, které jim zpříjemňují život. Průzkum potvrdil data z roku 2011, kdy se ukázalo, jak domácnosti zareagovaly na příznaky ekonomické krize – omezením výdajů. Domácností, které vycházejí velmi obtížně s příjmy a žijí od výplaty k výplatě, nepřibývá.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 28. února až 8. března 2013. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1091 respondentů.

Jak hospodaří české domácnosti? STEM se zeptal opět po dvou letech a uslyšel téměř totéž, co v březnu 2011. Většina domácností se chová – podle vlastních slov – velmi odpovědně a šetrně. Skoro 90 % lidí tvrdí, že všechna vydání doma zvažují a plánují, čtyři pětiny rodin šetří a odepírají si zbytečnosti a jen necelá pětina rodin žije podle zásady „Když máme peníze, utrácíme, když dojdou, tak se uskromníme“. Pouze zhruba třetina respondentů uvedla, že si bez velkých problémů mohou dopřát věci, které jim zpříjemňují život.

Pramen: STEM, Trendy 3/2013, 1091 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Ekonomika
domácnosti, hospodaření