Naše zjištění
18. 12. 2008

jak česká veřejnost vnímá zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem

Naprostá většina Čechů (86 %) je s výsledkem amerických voleb spokojena. Spokojenost se řídí stranickými preferencemi: nejčastěji ji vyjadřovali stoupenci ČSSD (90 %) a Strany zelených (92 %), zatímco relativně největší podíl lidí nespokojených s tím, jak volby dopadly, jsme zaznamenali mezi sympatizanty ODS (19 %) a KDU-ČSL (17 %), ale také mezi přívrženci KSČM (18 %).

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 12/2008

NAPROSTÁ VĚTŠINA LIDÍ JE S VOLBOU BARACKA OBAMY PREZIDENTEM SPOJENÝCH STÁTŮ SPOKOJENA.

LIDÉ OČEKÁVAJÍ, ŽE OBAMOVO ZVOLENÍ BUDE MÍT PŘÍZNIVÝ VLIV NA ZLEPŠENÍ VZTAHŮ USA S EVROPOU A OBRAZU SPOJENÝCH STÁTŮ VE SVĚTĚ.

Naprostá většina Čechů (86 %) je s výsledkem amerických voleb spokojena. Spokojenost se řídí stranickými preferencemi: nejčastěji ji vyjadřovali stoupenci ČSSD (90 %) a Strany zelených (92 %), zatímco relativně největší podíl lidí nespokojených s tím, jak volby dopadly, jsme zaznamenali mezi sympatizanty ODS (19 %) a KDU-ČSL (17 %), ale také mezi přívrženci KSČM (18 %). Očekávání občanů spojená s Obamovým působením ve funkci prezidenta jsou poměrně vysoká, zejména pokud jde o vztahy USA k Evropě a obraz Spojených států ve světě. Pouze 4 % Čechů americké volby vůbec nesledovala.

Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.–8. prosince 2008 na rozsáhlém reprezentativním souboru 1282 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Pro českou veřejnost byl v průběhu nedávných amerických voleb Barack Obama jednoznačně sympatičtější osobností než jeho protivník John McCain. Zatímco Obama působil během kampaně sympaticky na téměř dvě třetiny Čechů (64 %), McCain byl sympatický pouze 8 % lidí. Čtrnáct procent lidí odpovědělo, že jim byli oba kandidáti sympatičtí stejnou měrou, a 10 % občanů neshledalo sympatickým ani jednoho z nich. Čtyři procenta Čechů americké volby vůbec nesledovala.

„Kdo Vám osobně byl při volbě amerického prezidenta sympatičtější, Barack Obama nebo John McCain?“ (%)

Pramen: STEM, Trendy 2008/12, 1282 respondentů

Poměrně značné sympatie, které Barack Obama vzbuzoval v českých občanech již v době prezidentských voleb, se odrážejí v převládající spokojenosti nad tím, že se mu volby podařilo vyhrát. Vyjádřilo se tak 86 % Čechů, přičemž více než třetina z nich (35 %) naprosto jednoznačně.

„Jste Vy osobně spokojen(a) s tím, že prezidentem USA byl zvolen Barack Obama?“(%)

Pramen: STEM, Trendy 2008/12, 1282 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

My a svět
mezinárodní politika, prezident