Informace z výzkumů Trendy 10/2003 – 11/2004
HODNOCENÍ VÝVOJE CELKOVÉ SITUACE V KRAJÍCH
SROVNÁNÍ SE SITUACÍ PŘED VZNIKEM NOVÉHO KRAJSKÉHO USPOŘÁDÁNÍ
Zpráva vychází z dat, které sesbírala společnost STEM v období 5/2004 – 11/2004. Společnosti STEM se tak podařilo sestavit unikátní soubor odpovědí od 10 264 respondentů. Výzkumný vzorek reprezentuje populaci České republiky i populaci jednotlivých krajů starší 18 let. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru.
Hodnocení vývoje v krajích za uplynulé čtyři roky, tj. za první období existence novodobých krajských samospráv, je mírně pozitivní. Polovina občanů (52 %) české republiky si sice myslí, že situace v jejich regionu je stejná jako před čtyřmi lety, nicméně u druhé poloviny převládá přesvědčení, že jejich region je na tom lépe než před reorganizací státní správy a vznikem nových krajů.
Pramen: STEM, Trendy 5/2004-11/2004, 10 264 respondentů
Rozdíly v názorech se projevují u lidí s různým stupněm vzdělání. S rostoucím vzděláním postupně slábne názor, že se situace nezměnila, stejně jako názor, že se situace zhoršila. Naopak znatelně roste přesvědčení, že se situace zlepšila.
Pramen: STEM, Trendy 5/2004-11/2004, 10 264 respondentů
Rozdíly v názorech registrujeme i mezi příslušníky jednotlivých sociálních skupin. Zatímco podnikatelé a živnostníci jsou skupinou s nejvyšším podílem příznivého hodnocení vývoje, na zhoršující se situaci ve svém kraji si nejčastěji stěžují důchodci a nezaměstnaní. Je patrné, že do hodnocení vývoje regionu se především promítá osobní životní situace obyvatel kraje.
Pramen: STEM, Trendy 5/2004-11/2004, 10 264 respondentů
Názory se mění i v souvislosti se stranickými preferencemi občanů. Pozitivní změny vidí nejčastěji příznivci ODS, která měla (a má) v krajích dominantní postavení. Naproti tomu téměř třetina příznivců KSČM hodnotí stávající situaci ve svém kraji jako horší, než byla před čtyřmi lety.
Pramen: STEM, Trendy 5/2004-11/2004, 10 264 respondentů
Názory občanů v jednotlivých krajích se příliš neliší od celorepublikového průměru. Podíly lidí, kteří považují současnou situaci za lepší, se ve většině krajů blíží jedné třetině. Podíly lidí nespokojených se současnou situací tvoří v krajích přibližně jednu pětinu z celkového počtu obyvatel jednotlivých krajů. Přesto však při podrobnějším zkoumání najdeme určité rozdíly, které sice obecně souvisejí s tradicí krajů a specifiky obyvatelstva příslušných regionů, ale ne univerzálně. Například obyvatelé Plzeňského kraje a Prahy si nejčastěji myslí, že se situace nezměnila. Obyvatelé Liberecka jsou zase nejpřesvědčenějšími zastánci názoru, že se situace zlepšila. Opačný názor zastávají nejvíce obyvatelé Královehradecka.