Naše zjištění
24. 11. 2010

Hodnocení výsledků říjnových voleb do senátu

Mírná většina (55 %) lidí je s tím, jak dopadly letošní volby v 27 senátních obvodech, spokojena. Necelá polovina (46 %) lidí si myslí, že současný stav, kdy koaliční většinu ve sněmovně kompenzuje levicová převaha v Senátu, prospěje vývoji v naší zemi. Dvě pětiny občanů mají názor opačný a zbylí soudí, že výsledek letošních senátních voleb na vývoj u nás nebude mít vliv.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2010

VYDÁNO DNE 24.11.2010

V HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ LETOŠNÍCH  SENÁTNÍCH VOLEB JE VEŘEJNOST ROZPOLCENA

Mírná většina (55 %) lidí je s tím, jak dopadly letošní volby v 27 senátních obvodech, spokojena. Necelá polovina (46 %) lidí si myslí, že současný stav, kdy koaliční většinu ve sněmovně kompenzuje levicová převaha v Senátu, prospěje vývoji v naší zemi. Dvě pětiny občanů mají názor opačný a zbylí soudí, že výsledek letošních senátních voleb na vývoj u nás nebude mít vliv.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 8. 11. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1255 respondentů.

Říjnový souboj o třetinu křesel v horní komoře parlamentu přinesl výrazný úspěch ČSSD, která v Senátu získala absolutní většinu. Více než polovina lidí (55 %) je s tímto výsledkem voleb spokojena.

„V říjnu se také na třetině území republiky konaly volby do Senátu Parlamentu ČR. Výsledkem voleb je situace, kdy senátoři za ČSSD získali většinu v horní komoře parlamentu. Jste Vy osobně spokojen(a) s výsledky říjnových voleb do Senátu?"

Pramen: STEM, Trendy 11/2010, 1255 respondentů starších 18 let

Jak vnímají lidé současný stav, kdy stojí proti sobě „pravicová“ poslanecká sněmovna a „levicový“ Senát?

Necelá polovina lidí (46 %) se domnívá, že taková situace prospěje vývoji v naší zemi, 40 % osob s tím nesouhlasí a 14 % lidí zcela spontánně (aniž jim byla tato možnost nabídnuta) odpovědělo, že výsledek letošních voleb do třetiny horní komory parlamentu nebude mít na vývoj u nás žádný vliv.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
senát, volby