Naše zjištění
2. 12. 2002

Hodnocení práce soudů: náznak zlepšení

Aktuální průzkum naznačuje změnu v dosud velmi kritickém pohledu na činnost soudů. Přesvědčení o nezaujatosti soudů se sice zvýšilo jen skromně a téměř dvě třetiny občanů stále by za poctivost soudců nedaly ruku do ohně, ale prudce vzrostla spokojenost s prací soudů – ze čtvrtiny na 41 %.

Informace z výzkumu Trendy 11/2002

Hodnocení práce soudů : náznak zlepšení

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.-5. listopadu 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1332 občanů.

Práce soudů byla kritizována od vzniku samostatného českého státu a soudy se – na rozdíl od policie či armády – z této negativní situace nemohly až do současnosti vymanit. Lidé se dívali se značnou nedůvěrou jak na nezaujatost soudců, tak zejména ostře kritizovali malou výkonnost, pomalost a nerozhodnost našeho soudnictví. Nedůvěru zvyšovaly ještě četné případy nedotažených procesů, v nichž mnohonásobně podezřelí podnikatelé, politikové či jiné známé osobnosti vyšly bez trestu (respektive případ vyzněl do prázdna, „byl uklizen pod koberec“) a trnem v očích mnoha lidí byly i vysoké platy, které soudci pobírají. Výjimkou mezi soudy byl trvale pouze Ústavní soud, který se těšil vždy vysoké vážnosti – podobně jako jiné jedinečné nepolitické instituce (ČNB, NKÚ).

Aktuální průzkum naznačuje změnu. Přesvědčení o nezaujatosti soudů se sice zvýšilo jen velmi skromně a téměř dvě třetiny občanů stále by za poctivost soudců nedaly ruku do ohně, ale prudce vzrostla spokojenost s prací soudů – ze čtvrtiny na 41 %. Ke zlepšení pohledu na práci soudů přitom došlo v celé populaci, v různých sociodemografických skupinách i mezi stoupenci různých politických stran. Je vůbec typické, že v hodnocení soudů není mezi příznivci různých stran příliš velký rozdíl – nejkritičtější jsou stoupenci KSČM, z nichž hodnotí pozitivně práci soudů 35 %, nejspokojenější stoupenci ODS, z nichž chválí činnost soudů polovina, rozdíly v hodnocení nestrannosti soudů jsou ještě menší.

Jeden průzkum není ještě důkazem trvalé změny. Příznivější názor na práci soudů může zapadat do celkově optimističtější nálady veřejnosti, která se projevila mimo jiné i ve vyšší důvěře v různé instituce (armáda, policie, poslanecká sněmovna, vláda, ombudsman, prezident).

Pramen: STEM, Trendy 1995-2002

   Pramen: STEM, Trendy 1992-2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
soudy, spravedlnost