Naše zjištění
12. 2. 2013

Finanční zajištění českých domácností

V uplynulém roce se třetina domácností (32 %) ocitla v obtížné finanční situaci. Poměrně dobře finančně zajištěna je podle vlastního vyjádření zhruba polovina českých domácností (49 %). V obou případech jde o shodné podíly s rokem 2012. Za posledních pět let se poněkud zlepšila finanční situace starších lidí a zhoršila naopak u mladších.

Tisková informace z výzkumu STEM Trendy 1/2013

Vydáno dne 11. 2. 2013

FINANČNÍ ZAJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTÍ A OBAVY Z EKONOMICKÉHO VÝVOJE CELKOVĚ BEZ VĚTŠÍCH ZMĚN.

V uplynulém roce se třetina domácností (32 %) ocitla v obtížné finanční situaci. Poměrně dobře finančně zajištěna je podle vlastního vyjádření zhruba polovina českých domácností (49 %). V obou případech jde o shodné podíly s rokem 2012. Za posledních pět let se poněkud zlepšila finanční situace starších lidí a zhoršila naopak u mladších. Lidí, kteří mají z ekonomického vývoje obavy nebo pocit nejistoty, dokonce od roku 2011 mírně ubývá (z 81 % na 73 %).

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 4. až 11. ledna 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1119 respondentů.

STEM v prvním letošním průzkumu položil i několik otázek na subjektivně hodnocenou finanční situaci českých rodin a na očekávání ekonomického vývoje.

Celkem třetina dotázaných uvedla, že jejich domácnost se během posledního roku ocitla ve velmi obtížné finanční situaci. „Velmi ohrožených“ je desetina, dalších 22 % se do velmi obtížné finanční situace za poslední rok dostalo „spíše“.

„Ocitla se Vaše domácnost během posledního roku ve velmi obtížné finanční situaci?“

Pramen: STEM, Trendy 1/2013, 1119 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Ekonomika
domácnosti, finanční, hodnocení