Naše zjištění
30. 3. 2009

Ekonomické chování českých domácností v současné době

Naprostá většina Čechů tvrdí, že ve svých domácnostech šetří

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 3/2009

V EKONOMICKÉM CHOVÁNÍ ČESKÝCH DOMÁCNOSTÍ SE ZATÍM HOSPODÁŘSKÁ KRIZE NEPROJEVUJE.

Naprostá většina Čechů tvrdí, že ve svých domácnostech šetří, výdaje dopředu pečlivě zvažuje. Jen pětina přiznává, že „utrácejí, dokud mají co“. Chování domácnosti se v porovnání s loňským rokem téměř nezměnilo, nerozšířil se okruh domácností, které šetří a odpírají si zbytečnosti.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2.-9. března 2009. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1276 respondentů.

Nastupující ekonomická krize se začala promítat do rozpočtů domácností a hlavně do očekávání dalších problémů. Na trhu i v představách lidí převažují obavy. Změnilo to nějak hospodaření českých rodin?

Průzkum provedený v březnu ukazuje, že k žádným větším změnám nedošlo. Při pohledu na data je však zřejmé, že skoro ani nemohlo. Češi se totiž i v dobách, kdy žádné ekonomické problémy nehrozily, chovali, jako kdyby krize byla na zápraží. Čtyři pětiny rodin plánují, stejný podíl šetří, dvě třetiny domácností si nedopřejí to, co by jim zpříjemnilo život, a jen pětina respondentů přiznala, že to doma utrácejí, dokud mají korunu v peněžence.

„V naší rodině šetříme a odepřeme si zbytečnosti.“

 

Pramen: STEM, Trendy 1995-2009

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Ekonomika
domácnosti, ekonomická situace