Naše zjištění
4. 11. 2013

Důvody volby strany

Dva týdny před volbami byly hlavními důvody volby určité strany pro třicet procent voličů program a politika strany a pro téměř stejně velkou část šance provést potřebné změny, kterou podle nich tato strana má. Tuto šanci viděli hlavně stoupenci hnutí ANO. Početné stoupence ANO a TOP 09 oslovili také volební lídři těchto stran.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 10/2013

VYDÁNO DNE 4. 11. 2013

PROČ VOLILI LIDÉ HNUTÍ ANO? MÁ NEJVĚTŠÍ ŠANCI PROVÉST POTŘEBNÉ ZMĚNY, TVRDILI JEHO STOUPENCI.

Dva týdny před volbami byly hlavními důvody volby určité strany pro třicet procent voličů program a politika strany a pro téměř stejně velkou část šance provést potřebné změny, kterou podle nich tato strana má. Tuto šanci viděli hlavně stoupenci hnutí ANO. Početné stoupence ANO a TOP 09 oslovili také volební lídři těchto stran. Průzkum potvrdil, že ODS zbyli hlavně ti, kteří stranu volili vždy i v minulosti.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 8.-15. října 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1052 respondentů.

Zhruba dva týdny před předčasnými volbami do poslanecké sněmovny zjišťovali tazatelé STEM mezi lidmi, kteří deklarovali, že budou volit nějakou konkrétní stranu, také to, co je hlavním důvodem, proč se právě tuto stranu chystají volit. Respondenti vybírali jednu ze sedmi možností.

Téměř třetina dotázaných odpověděla, že hlavním důvodem je politika, kterou tato strana provádí, její program. Téměř stejný podíl lidí uvedl, že jimi volená strana má největší šanci prosadit potřebné změny v naší zemi.

Pro přibližně desetinu lidí je hlavním důvodem politická orientace strany, pro další desetinu vůdce strany anebo jiné její kandidující osobnosti. Pouze 12 % lidí uvedlo, že jsou pravidelnými voliči strany. A jen 4 % respondentů připustila, že je k volbě přesvědčila volební kampaň.

„Co je hlavním důvodem, proč právě této straně byste Vy osobně dnes dal(a) svůj hlas?“ (%)

Pramen: STEM, Trendy 10/2013, 1052 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
hnutí ANO, lidé, volby