Naše zjištění
25. 5. 2012

Důvody proč někteří lidé nevolí, nebo volit odmítají

V posledních měsících přibývá lidí, kteří nevědí, koho by nyní volili, anebo naprosto odmítají účast ve volbách. V roce 2010 dvě pětiny z nich volily, většinou strany povolební koalice. Hlavním důvodem neúčasti je zklamání z politiky a z chování politiků. Poměrně značná část současných „nevoličů“ však na politiku dosud zcela nerezignovala. TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 04/2012 VYDÁNO DNE 29. 5.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 04/2012

VYDÁNO DNE 29. 5. 2012

DVĚ PĚTINY Z LIDÍ, KTEŘÍ NYNÍ NEVÍ, KOHO VOLIT ČI ODMÍTAJÍ VOLBU, VOLILY V ROCE 2010, VĚTŠINOU STRANY VLÁDNÍ KOALICE.

V posledních měsících přibývá lidí, kteří nevědí, koho by nyní volili, anebo naprosto odmítají účast ve volbách. V roce 2010 dvě pětiny z nich volily, většinou strany povolební koalice. Hlavním důvodem neúčasti je zklamání z politiky a z chování politiků. Poměrně značná část současných „nevoličů“ však na politiku dosud zcela nerezignovala.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 18.-29. 4. 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1084 respondentů.

Podíl lidí, kteří v průzkumech STEM v odpovědi na otázku, kterou stranu by volili do Poslanecké sněmovny, neuvádějí žádnou stranu, se v letošním roce pohybuje nad hranicí 25 %. Tito lidé buď nevědí, koho volit, nebo se zcela kategoricky odmítají voleb zúčastnit.

K lidem, kteří nevědí, koho volit, nebo neuvádějí žádnou stranu, častěji patří lidé z mladších věkových kategorií (do 45 let), lidé se základním vzděláním a vyučení. Z hlediska politické orientace jde v nadpoloviční většině (zhruba 60 %) o občany hlásící se k politickému středu.

V roce 2010 z „aktuálních nevoličů“ volilo 40 %, většinou volili strany povolební koalice.

„Můžete říci, kterou stranu jste ve volbách 28. a 29. května 2010 volil(a)?“

(jen lidé, kteří v současnosti nevědí, koho volit, či uvádějí „žádnou stranu“)

Pramen: STEM, Trendy 4/2012, 273 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
lidé, rozhodování voličů, volby