Informace z výzkumu Trendy 4/2003
Důvěřuje veřejnost novému prezidentu Václavu Klausovi?
Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.-7. dubna 2003 na reprezentativním souboru 1392 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.
Nový prezident požívá důvěry většiny občanů. V dubnovém výzkumu společnosti STEM na otázku: „Máte důvěru v prezidenta Václava Klause?“, odpovědělo kladně 60 % dotázaných.
„Máte důvěru v prezidenta Václava Klause?“
Určitě ano 21 % Spíše ano 38 % Spíše ne 28 % Určitě ne 12 % |
Pramen: STEM, Trendy 4/2003
Veřejnost je v hodnocení prezidenta Václava Klause rozdělena, a to především podle politických názorů. Takřka bezvýhradně důvěřují novému prezidentu stoupenci ODS. Sympatizanti ČSSD a KDU-ČSL poněkud váhají – prezidentu důvěřuje polovina či téměř polovina z nich. Mezi příznivci KSČM důvěřuje Václavu Klausovi necelá třetina.
Jakožto vyhraněný pravicový politik nalézá prezident Václav Klaus největší podporu mezi tradičními příznivci pravicových stran – mezi mladými lidmi
do 30 let, vysokoškolsky vzdělanými, dobře materiálně zajištěnými, mezi živnostníky a podnikateli, prostě mezi lidmi, kteří v polistopadové společnosti dosáhli úspěchu nebo věří, že úspěchu dosáhnou. S mírnou nadsázkou řečeno, Václav Klaus je prezidentem úspěšných a optimistů.
O Václavu Klausovi se traduje, že jeho vztah k Evropské unii je zdrženlivý. Příznivci Václava Klause jsou však většinou eurooptimististy. Ukazuje se tedy, že Klausův eurorealismus nebrání eurooptimistům v tom, aby mu důvěřovali (mezi příznivci EU důvěřují novému prezidentu téměř tři čtvrtiny dotázaných). A také, že Klausovy výhrady se na prezidentovy příznivce nijak výrazně nepřenášejí.
Pramen: STEM, Trendy 4/2003
Pramen: STEM, Trendy 4/2003
Pramen: STEM, Trendy 4/2003
Pramen: STEM, Trendy 4/2003
Ze srovnání důvěry veřejnosti ve Václava Havla a Václava Klause vyplývá, že bývalý prezident byl přijímán poměrně vyrovnaně ve všech skupinách obyvatel, jeho podpora nebyla omezena na určité části populace. Václav Klaus v této souvislosti veřejnost výrazněji rozděluje. Příkladem může být míra důvěry ve Václava Havla a Václava Klause mezi lidmi s různým vzděláním (viz následující graf).
Pramen: STEM, Trendy 12/2002, 4/2003
Jako předseda politické strany byl Václav Klaus vnímán kontroverzněji než nyní jako prezident. Z výzkumu v listopadu 2002 (to znamená, před sjezdem ODS, na kterém se novým předsedou strany stal Mirek Topolánek), vyplývá, že jen 42% občanů mělo na Václava Klause příznivý názor.