Naše zjištění
20. 2. 2009

Důvěra veřejnosti v nejvyšší ústavní činitele ČR

Prezident Václav Klaus je stabilně nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem státu, důvěra v něj se po jistém výkyvu v první polovině roku 2008 vrátila k úrovni 70 %. Téměř polovina občanů důvěřuje předsedům obou komor parlamentu, Přemyslu Sobotkovi (48 %) a Miloslavu Vlčkovi (45 %), a více než třetina lidí (37 %) důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi.

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 02/2009

PROTI LOŇSKU SE VÝZNAMNĚ ZVÝŠIL PODÍL LIDÍ, KTEŘÍ VYJADŘUJÍ DŮVĚRU PREMIÉROVI A PŘEDSEDOVI SENÁTU.

Prezident Václav Klaus je stabilně nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem státu, důvěra v něj se po jistém výkyvu v první polovině roku 2008 vrátila k úrovni 70 %. Téměř polovina  občanů důvěřuje předsedům obou komor parlamentu, Přemyslu Sobotkovi (48 %) a Miloslavu Vlčkovi (45 %), a více než třetina lidí (37 %) důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi. Důvěryhodnost předsedy vlády a předsedy senátu oproti poslednímu šetření významně vzrostla, ve srovnání s říjnem loňského roku vzrostl i kredit předsedy poslanecké sněmovny.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 31. ledna – 6. února 2009. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1263  respondentů.

Důvěru obyvatel v nejvyšší ústavní činitele, prezidenta, předsedy komor parlamentu a premiéra, sleduje STEM pravidelně několikrát do roka. Výrazně nejvyšší důvěře české veřejnosti – 70 % občanů – se těší prezident Václav Klaus. Předseda senátu Přemysl Sobotka je důvěryhodný pro zhruba polovinu občanů (48 %), předsedovi poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi důvěřuje jen o něco méně našich občanů (45 %). Kredit premiéra Mirka Topolánka je ještě o něco nižší, důvěřuje mu mírně více než třetina lidí (37 %).

Pramen: STEM, Trendy 2/2009, 1263 respondentů starších 18 let

Důvěra v prezidenta Václava Klause se po přechodném poklesu v první polovině letošního roku, který byl patrně odrazem prezidentského duelu s Janem Švejnarem, opět vrátila k hranici 70 %.

Důvěra v oba předsedy parlamentních komor, Přemysla Sobotku (senát) a Miloslava Vlčka (poslanecká sněmovna) je poměrně stálá prakticky po celou dobu jejich působení v těchto funkcích, nutno však poznamenat, že aktuální výsledky jsou u obou představitelů relativně nejlepší. Velmi významný nárůst důvěryhodnosti jsme zaznamenali především u Přemysla Sobotky (rozdíl od předchozího měření činí 9 procentních bodů).

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, instituce