Naše zjištění
5. 11. 2008

Důvěra ve vojenské a policejní instituce

Z domácích bezpečnostních institucí je v očích veřejnosti nejdůvěryhodnější česká armáda, jejíž důvěra vzrostla z únorových 57 % na současných 63 %. Policii ČR důvěřuje necelá polovina (47 %) a obecní (městské) policii 41 % lidí. Vysoký kredit má mezi občany České republiky mezinárodní kriminální policie INTERPOL, které důvěřuje 78 % lidí. Mírně nadpoloviční důvěru občanů (55 %) si dlouhodobě zachovává také NATO.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 10/2008

DŮVĚRA V ARMÁDU SE BĚHEM ROKU 2008 ZVÝŠILA,

POLICII STÁLE VĚŘÍ NECELÁ POLOVINA OBČANŮ.

Z domácích bezpečnostních institucí je v očích veřejnosti nejdůvěryhodnější česká armáda, jejíž důvěra vzrostla z únorových 57 % na současných 63 %. Policii ČR důvěřuje necelá polovina (47 %) a obecní (městské) policii 41 % lidí.

Vysoký kredit má mezi občany České republiky mezinárodní kriminální policie INTERPOL, které důvěřuje 78 % lidí. Mírně nadpoloviční důvěru občanů (55 %) si dlouhodobě zachovává také NATO. Pozitivní vztah k naší armádě i k Severoatlantické alianci je silně ovlivňován pravicovou politickou orientací a sympatiemi lidí k ODS a KDU-ČSL.

Jednoznačně pozitivně je občany vnímán Hasičský sbor České republiky, kterému důvěřuje 95 % lidí bez ohledu na věk, vzdělání a ideologicko-politické zaměření.

Uváděné výsledky vycházejí z rozsáhlého reprezentativního výzkumu STEM. Uskutečnil se ve dnech 1. 10. – 7.10. 2008 na souboru 1245 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru.

Mezi domácími bezpečnostními institucemi se nejvyšší důvěře těší Armáda České republiky, které projevují důvěru téměř dvě třetiny lidí (63 %). Policii důvěřuje necelá polovina (47 %) obyvatel a o něco menší důvěru má místní (obecní nebo městská) policie (41 %). Místní policie je nejméně důvěryhodnou institucí ze tří sledovaných, a to zejména kvůli pětinovému podílu lidí, kteří jí jednoznačně vyjadřují nedůvěru. V případě armády se projevy jednoznačné nedůvěry týkají jen 9 % lidí a v případě republikové policie se takto vyjádřilo 13 % respondentů.

Důvěra v domácí bezpečnostní instituce (%)

Pramen: STEM, Trendy 2008/10, 1245 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, instituce