Naše zjištění
27. 12. 2000

Důvěra v prezidenta klesla, stále je však nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem

Důvěra v prezidenta Havla na konci roku 1998 mírně poklesla a od té doby se udržovala s mírnými výkyvy kolem 50 %. Průzkum z prosince 2000 naznačuje pokles na dosud nejnižší hodnotu (45 %), která je však stále podstatně vyšší než podíl důvěry premiéra a předsedy Poslanecké sněmovny. Pokles důvěry v prezidenta je způsoben zejména sílícími výhradami stoupenců smluvně opozičních stran.

Informace z výzkumu Trendy 12/2000

Důvěra v prezidenta klesla, stále je však nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 4.-11. prosince 2000. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1613 občanů.

Jak se vyvíjela od posledních parlamentních voleb důvěra ve tři ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů, a to v prezidenta Václava Havla, premiéra Miloše Zemana a předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause, shrnuje první graf na následující straně.

Důvěra v prezidenta Havla na konci roku 1998 mírně poklesla a od té doby se udržovala s mírnými výkyvy kolem 50%. Poslední průzkum z letošního prosince naznačuje pokles na dosud nejnižší hodnotu (45%), která je však stále podstatně vyšší než podíl důvěry premiéra a předsedy Poslanecké sněmovny. Podrobnější analýza ukazuje, že pokles důvěry v prezidenta je způsoben zejména sílícími výhradami stoupenců smluvně opozičních stran. Naproti tomu mezi voliči čtyřkoalice se důvěra v prezidenta vcelku udržuje na úrovni kolem 65-70%.

 

Důvěra v předsedu Poslanecké sněmovny a zvláště v premiéra v průběhu jeden a půl roku od voleb v červnu 1998 do konce roku 1999 výrazně klesala a minimum zaznamenala v období hnutí „Děkujeme, odejděte“. V jarních měsících letošního roku se důvěra v oba politiky mírně zvedla, avšak u Miloše Zemana nastal v závěru tohoto roku opět pokles, projevující se především ztrátou důvěry v řadách sympatizantů ČSSD. Jde zřejmě o reakci na vnitrostranické spory a také na velmi neúspěšný výsledek podzimních krajských a senátních voleb.

Lidé samozřejmě neoddělují premiéra Miloše Zemana od Miloše Zemana – předsedy ČSSD a podobně ani předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause od jeho postavení v čele ODS. Miloš Zeman a Václav Klaus se těší důvěře z velké části jen mezi stoupenci „svých“ stran. U Václava Klause trvá tento stav již od vládní krize v roce 1997, Miloš Zeman ztratil značnou část důvěřujících z řad stoupenců KDU-ČSL a KSČM na jaře roku 1999. Prezident Havel se opíral o důvěru v celé demokratické části občanů, nyní, jak se zdá, se však také jeho důvěra zužuje.

Pramen: STEM, Trendy 1998-2000

Pramen: STEM, Trendy 1999-2000

Pramen: STEM, Trendy 1999-2000

Pramen: STEM, Trendy 1999-2000

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
politická orientace, ústavní činitelé