Naše zjištění
8. 10. 2013

Důvěra v poslaneckou sněmovnu

Z nejvyšších politických institucí naši občané stále nejčastěji věří prezidentu republiky (v současnosti 60 %). Nižší, ale mírně stoupající důvěru (nyní zhruba třetiny populace) má senát, zatímco důvěra v poslaneckou sněmovnu dlouhodobě klesá a bezprostředně po svém rozpuštění se dostala na 20 %, což je historicky nejnižší úroveň.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 9/2013

VYDÁNO DNE 8. 10. 2013

DŮVĚRA V POSLANECKOU SNĚMOVNU BYLA PO JEJÍM ROZPUŠTĚNÍ NA HISTORICKÉM MINIMU

 

Z nejvyšších politických institucí naši občané stále nejčastěji věří prezidentu republiky (v současnosti 60 %). Nižší, ale mírně stoupající důvěru (nyní zhruba třetiny populace) má senát, zatímco důvěra v poslaneckou sněmovnu dlouhodobě klesá a bezprostředně po svém rozpuštění se dostala na 20 %, což je historicky nejnižší úroveň. Důvěra v členy vlády po pádu Nečasova kabinetu a nástupu překlenovací vlády Jiřího Rusnoka stoupla na 28 %. Změny v obsazení nejvyšších politických institucí v poslední době vedly k celkovému nárůstu důvěry u lidí levicově orientovaných a k poklesu u těch, kteří se řadí k pravici; výjimkou z tohoto trendu je jen „prázdná“ poslanecká sněmovna.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 29. srpna až 8. září 2013, tedy bezprostředně po rozpuštění poslanecké sněmovny prezidentem republiky. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1093 respondentů.

Společnost STEM pravidelně sleduje, do jaké míry lidé důvěřují různým institucím, mezi nimi i politickým.

Z nejvyšších státních politických institucí je výrazně nejdůvěryhodnějším prezident republiky, jemuž důvěřuje v současnosti 60 % občanů. Horní komoře parlamentu důvěřuje 33 % lidí, dolní komoře (dotazování probíhalo bezprostředně po jejím rozpuštění prezidentem republiky) 20 % občanů. Důvěru v členy vlády vyjádřilo 28 % lidí.

"Důvěřujete následujícím institucím?" (%)

Pramen: STEM, Trendy 9/2013, 1093 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
důvěra, Poslanecká sněmovna