Naše zjištění
24. 6. 2011

Důvěra v nejvyšší ústavní instituce a činitele

Poslanecké sněmovně věřila na počátku června necelá pětina lidí. Je to méně než Senátu a nejméně od roku 1994, kdy STEM důvěru v dolní komoru parlamentu sleduje. Na své minimum se propadla i důvěra ve vládu Petra Nečase, věří jí 16 % lidí. Šéfové sněmovny (Miroslava Němcová) i vlády (Petr Nečas) mají důvěru zřetelně vyšší než „jejich“ instituce (věří jim 41 % resp.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2011

VYDÁNO DNE 24. 6. 2011

DŮVĚRA V POSLANECKOU SNĚMOVNU JE NA HISTORICKÉM MINIMU.

Poslanecké sněmovně věřila na počátku června necelá pětina lidí. Je to méně než Senátu a nejméně od roku 1994, kdy STEM důvěru v dolní komoru parlamentu sleduje. Na své minimum se propadla i důvěra ve vládu Petra Nečase, věří jí 16 % lidí. Šéfové sněmovny (Miroslava Němcová) i vlády (Petr Nečas) mají důvěru zřetelně vyšší než „jejich“ instituce (věří jim 41 % resp. 29 % lidí). Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (důvěřuje mu 59 % populace). Prezidentu Václavu Klausovi důvěřovalo počátkem června 55 % občanů.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2.–10. 6. 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1244 respondentů.

Důvěru obyvatel v nejvyšší ústavní činitele sleduje STEM dlouhodobě a má k dispozici mnohaleté časové řady. Aktuální průzkum, který byl proveden v první červnové dekádě (tedy ještě před stávkou odborů v dopravě), přepisoval negativní historické rekordy.

Pokračoval propad důvěry v obě komory parlamentu. Sněmovně věří nyní necelá pětina lidí, což je nejméně od roku 1994, kdy STEM poprvé důvěru v dolní komoru parlamentu zjišťoval. Senát je na tom o pár procentních bodů lépe, nejhorší časy zažil hned na počátku své existence (po roce 1996), kdy narážel na silnou nedůvěru veřejnosti a pochybnosti, zda je jako instituce vůbec potřebný.

Pramen: STEM, Trendy 6/2011, 1244 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, instituce, ústavní činitelé