Naše zjištění
23. 4. 2001

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele se poněkud zvýšila

V porovnání s počátkem roku lze obecně říci, že prestiž nejvyšších ústavních činitelů se mírně upevnila. Důvěra v prezidenta Václava Havla se po přechodném poklesu na přelomu loňského a letošního roku opět vrátila nad hranici 50 %. Jen o málo menší důvěru než Václav Havel má mezi občany staronový předseda horní parlamentní komory Petr Pithart.

Informace z výzkumu Trendy 4/2001

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele se poněkud zvýšila

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.-8. dubna 2001. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1749 občanů.

V porovnání s počátkem roku lze obecně říci, že prestiž nejvyšších ústavních činitelů se mírně upevnila. Důvěra v prezidenta, premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny vzrostla, pozice Petra Pitharta se v porovnání s lednem 2001 nezměnila.

 

Důvěra v prezidenta Václava Havla se po přechodném poklesu na přelomu loňského a letošního roku opět vrátila nad hranici 50 %. Důvěra v prezidenta Havla prochází napříč celým demokratickým politickým spektrem (zejména stranami od středu k pravici) a není vázána jen na sympatie některého politického uskupení. Prestiž  hlavy státu je nadále podstatně vyšší než důvěra v premiéra a v předsedu Poslanecké sněmovny.

 

Jen o málo menší důvěru než Václav Havel má mezi občany staronový předseda horní parlamentní komory Petr Pithart. Důvěřuje mu také podobné spektrum voličů jako prezidentovi – největší oporu má ve čtyřkoalici, nejméně oblíben je u komunistů.

Důvěra v předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause a v premiéra Miloše Zemana je od léta 1999 přes určité drobné výkyvy zhruba stejná a shodné je i to, že oba se opírají především o stoupence „své“ strany. Pozice Miloše Zemana uvnitř ČSSD je přitom zřetelně labilnější než Václava Klause mezi příznivci ODS, i když ani důvěra ve Václava Klause u stoupenců ODS není zdaleka absolutní. Zajímavé je, že odstupující předseda ČSSD (ale nadále premiér) Miloš Zeman si polepšil v porovnání s lednem 2001 nejen u sympatizantů ČSSD, ale i ostatních významných stran.

Celkově vyšší důvěru veřejnosti v nejvyšší ústavní činitele v porovnání s počátkem roku potvrzuje poslední graf. Je to ovšem zlepšení nevelké. Zůstává skutečností, že pětina lidí nedůvěřuje ani jednomu ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů a dalších zhruba 30 % pouze jedinému.

   Pramen: STEM, Trendy 1998-2001

      Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 4/2001

Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 4/2001

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, ústavní činitelé