Naše zjištění
2. 7. 2001

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele : dva roky bez větších změn

Důvěra v prezidenta, premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny, je již dva roky velmi stabilní. Také názor veřejnosti na předsedu Senátu Petra Pitharta se nemění. Prezidentu Havlovi důvěřuje zhruba polovina lidí, o několik procent méně lidí věří předsedovi Senátu Pithartovi, důvěra v premiéra Zemana a předsedu Poslanecké sněmovny Klause je zřetelně nižší, v současné době se pohybuje kolem 30 %.

Informace z výzkumu Trendy 6/2001

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele : dva roky bez větších změn

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 4.-10. června 2001. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1664 občanů.

Důvěra v prezidenta, premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny, je již dva roky velmi stabilní. Také názor veřejnosti na předsedu Senátu Petra Pitharta se nemění. Prezidentu Havlovi důvěřuje zhruba polovina lidí, o několik procent méně lidí věří předsedovi Senátu Pithartovi, důvěra v premiéra Zemana a předsedu Poslanecké sněmovny Klause je zřetelně nižší, v současné době se pohybuje kolem 30 %.

 

Důvěra v prezidenta Václava Havla a v předsedu Senátu Petra Pitharta prochází napříč celým demokratickým politickým spektrem. V červnu 2001 důvěřovala prezidentovi a předsedovi Senátu více než polovina stoupenců všech demokratických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Prezident i předseda Senátu mají nejvíce podpory mezi stoupenci stran Čtyřkoalice, ale rozdíl proti příznivcům ČSSD a ODS není výrazný. Většina sympatizantů KSČM Havlovi a Pithartovi naproti tomu nedůvěřuje, prezident Havel je pro ně ještě méně přijatelný než Petr Pithart.

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a premiér Miloš Zeman se opírají především o stoupence strany, kterou reprezentují. Pozice Miloše Zemana uvnitř ČSSD je přitom zřetelně labilnější než Václava Klause mezi příznivci ODS, i když ani důvěra ve Václava Klause u stoupenců ODS není absolutní. Většina stoupenců ostatních stran Klausovi a Zemanovi nevěří, přičemž Václav Klaus je silně nepřijatelný zejména pro voliče KSČM a Miloš Zeman pro pravicovou část voličského spektra.

Čtvrtina lidí nedůvěřuje ani jednomu ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů a další čtvrtina pouze jedinému. To odráží ostré rozdělení české politické scény a malou vzájemnou toleranci. Nápadný antagonismus je zejména mezi občany, kteří důvěřují Zemanovi, a lidmi, kteří věří Klausovi – k oběma zároveň má důvěru pouze 9 % lidí.

   Pramen: STEM, Trendy 1998-2001

      Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

   Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 6/2001

Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 4/2001, 6/2001

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, politické strany, ústavní činitelé