Naše zjištění
22. 10. 2008

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele ČR

Prezident Václav Klaus je nadále nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem státu, důvěra v něj se vrátila k úrovni 70 %. Vysoká a stabilní je i důvěra občanů v předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského (60 %). Dvě pětiny občanů důvěřují předsedům obou komor parlamentu, Přemyslu Sobotkovi a Miloslavu Vlčkovi, a jen zhruba čtvrtina lidí důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi.

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 10/2008

DŮVĚRYHODNÝ PREZIDENT, NEDŮVĚRYHODNÝ PREMIÉR

Prezident Václav Klaus je nadále nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem státu, důvěra v něj se vrátila k úrovni 70 %. Vysoká a stabilní je i důvěra občanů v předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského (60 %). Dvě pětiny občanů důvěřují předsedům obou komor parlamentu, Přemyslu Sobotkovi a Miloslavu Vlčkovi, a jen zhruba čtvrtina lidí důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 29. září – 7. října 2008. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1245  respondentů.

Důvěru obyvatel v nejvyšší ústavní činitele, prezidenta, předsedy komor parlamentu a premiéra, sleduje STEM pravidelně zhruba třikrát do roka. Tentokrát byl k těmto čtyřem ústavním činitelům přiřazen také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Pramen: STEM, Trendy 10/2008, 1245 respondentů starších 18 let

Důvěra v prezidenta Václava Klause se po přechodném poklesu v první polovině letošního roku, který byl patrně odrazem prezidentského duelu s Janem Švejnarem, opět vrátila k hranici 70 %.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, instituce, ústavní činitelé