INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 6/2005
DŮVĚRA V NEJVYŠŠÍ ÚSTAVNÍ ČINITELE
Premiér Paroubek se těší větší důvěře veřejnosti než měl při svém nástupu do funkce jeho předchůdce Gross
Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1.–6.6.2005. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1651 respondentů.
Společnost STEM ve svých výzkumech dlouhodobě sleduje důvěru české veřejnosti k nejvyšším ústavním činitelům České republiky. Červnový výzkum proběhl v období zklidnění politické scény po aféře bývalého premiéra Stanislava Grosse.
Nejvyšší důvěru české veřejnosti – téměř tří čtvrtin občanů – má prezident Václav Klaus. Premiér Jiří Paroubek je důvěryhodný pro necelou polovinu občanů. Předsedům obou komor parlamentu Lubomíru Zaorálkovi a Přemyslu Sobotkovi důvěřuje o něco méně lidí, přibližně dva z pěti.
Pramen: STEM, Trendy 2002-2005
Důvěra v prezidenta republiky oproti poslednímu měření mírně poklesla, zůstává však i nadále velmi vysoká. Předsedovi Poslanecké sněmovny L. Zaorálkovi důvěřuje o něco více občanů než v předchozím šetření, zatímco důvěra v předsedu Senátu P. Sobotku se nezměnila. V případě premiéra Paroubka rozhodně stojí za pozornost, že podíl lidí, kteří mu důvěřují, je o něco vyšší než procento těch, kteří vyjadřovali důvěru bývalému premiéru Grossovi v době po jeho nástupu do funkce.
Důvěra v ústavní činitele je ovlivněna stranickými preferencemi občanů. Prezident republiky má téměř absolutní důvěru příznivců ODS, u příznivců ostatních stran má důvěru slabší, nicméně i mezi stoupenci komunistické strany mu důvěru vyjadřuje více než polovina. V případě premiéra jsou rozdíly větší. Příznivci vlastní strany mu důvěřují z více než tří čtvrtin, kdežto stoupenci KDU-ČSL a KSČM asi z poloviny a sympatizanti ODS jen z třetiny. Důvěra v předsedu Poslanecké sněmovny je u příznivců ČSSD téměř dvoutřetinová, u stoupenců KDU-ČSL na úrovni poloviny a u sympatizantů opozičních stran, ODS a KSČM, méně než dvoupětinová. Důvěra v předsedu Senátu je vyrovnaná u příznivců ODS, KDU-ČSL a ČSSD, zatímco u stoupenců KSČM je zřetelně nižší. Je přitom zajímavé, že u elektorátu své strany nepožívá P. Sobotka výrazně vyšší důvěry než u stoupenců jiných stran.
Pramen: STEM, Trendy 2005/6, 1651 respondentů