Naše zjištění
21. 3. 2002

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele

Důvěra občanů ve čtyři nejvyšší ústavní činitele je v období posledního roku jedním z nejstabilnějších ukazatelů na domácí politické scéně. V posledních měsících, tak, jak se upevňuje pozice ODS, sílí i důvěra v předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause. Nejvyšší podpoře ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů se nadále těší prezident Václav Havel a předseda Senátu Petr Pithart.

Informace z výzkumu Trendy 3/2002

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.-7. března 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 2062 občanů.

Důvěra občanů ve čtyři nejvyšší ústavní činitele je v období posledního roku jedním z nejstabilnějších ukazatelů na domácí politické scéně. Výstižně to dokládá také graf, na němž je znázorněno, jak velký podíl občanů věří všem čtyřem, kolik lidí třem, dvěma, jednomu a žádnému z nich. Březnové šetření STEM však naznačuje, že i v této „zóně stability“ začíná docházet k jednomu pohybu.. S tím, jak se upevňuje mezi populací pozice ODS, roste i důvěra v jejího šéfa, předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause.

Nejvyšší podpoře ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů se nadále těší prezident Václav Havel a předseda Senátu Petr Pithart. Oběma důvěřuje zhruba polovina lidí, oba mají největší oporu mezi lidmi, kteří by v parlamentních volbách dali hlas Koalici. Nadále platí i rozdíly mezi nimi v tom, že Petr Pithart je v porovnání s prezidentem Havlem vnímán jako poněkud levicovější politik – je přijatelnější než prezident pro stoupence KSČM a také pro potenciální voliče vládní ČSSD, zatímco Václav Havel je lépe než šéf Senátu hodnocen sympatizanty ODS.

Premiér Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Klaus jsou na rozdíl od Václava Havla a Petra Pitharta vnímáni jako výrazní představitelé politických stran, které reprezentují a jejichž předsedy jsou či donedávna byli. To znamená, že mají důvěru především těch lidí, kteří „jejich“ stranu volí, naopak ostatní občané jim zpravidla nedůvěřují. I mezi důvěrou v tyto dva politiky je však rozdíl. Václav Klaus je příznivci ODS respektován téměř absolutně, kdežto Miloši Zemanovi z nich nedůvěřuje více než třetina. Pozoruhodné také je, jak roste v posledních měsících důvěra komunistů v premiéra. Může to souviset s některými jeho razantními a kontroverzními výroky k mezinárodnímu dění, které jsou ovšem zcela v souladu s rétorikou vůdců KSČM.

   Pramen: STEM, Trendy 1998-2002

       Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 4/2001, 6/2001, 11/2001, 3/2002

      Pramen: STEM, Trendy 1999-2002

Pramen: STEM, Trendy 1999-2002

   Pramen: STEM, Trendy 1999-2002

Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 6/2001, 11/2001, 3/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, ústavní činitelé