Naše zjištění
3. 12. 2001

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele

Důvěra v prezidenta je již dva roky velmi stabilní a kolísá kolem 50 %. Zhruba stejně vysoká je důvěra veřejnosti v předsedu Senátu Petra Pitharta. Pro oba tyto politiky je typické, že důvěra v ně prochází značně vyrovnaně napříč celým demokratickým politickým spektrem.

Informace z výzkumu Trendy 11/2001

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 5.-11. listopadu 2001. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1608 občanů.

Důvěra v prezidenta je již dva roky velmi stabilní a kolísá kolem 50 %. Zhruba stejně vysoká je důvěra veřejnosti v předsedu Senátu Petra Pitharta. Pro oba tyto politiky je typické, že důvěra v ně prochází značně vyrovnaně napříč celým demokratickým politickým spektrem. Nejpevněji se oba opírají o stoupence stran tvořících čtyřkoalici, příznivci ODS a ČSSD jsou k nim poněkud kritičtější (v listopadu 2001 poklesla důvěra v prezidenta u voličů ČSSD a v předsedu Senátu u voličů ODS mírně pod padesátiprocentní mez). Petr Pithart začíná být poněkud více přijatelný než prezident i pro stoupence KSČM, což mu v celkové bilanci vyneslo poprvé v tabulce nejvyšší ústavní čtyřky prvenství.

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a premiér Miloš Zeman si v posledním půl roce si poněkud polepšili v populaci jako celku a důvěřuje jim zhruba třetina lidí. Oba se však nadále opírají především o stoupence strany, kterou reprezentují. Pozice Miloše Zemana uvnitř ČSSD je přitom zřetelně labilnější než Václava Klause mezi příznivci ODS, i když ani důvěra ve Václava Klause u stoupenců ODS není absolutní. Většina stoupenců ostatních stran Klausovi a Zemanovi nevěří, přičemž Václav Klaus je silně nepřijatelný zejména pro voliče KSČM a Miloš Zeman pro pravicovou část voličského spektra (US, ODS). Zajímavým detailem je skutečnost, že zatímco pro stoupence Unie svobody je Václav Klaus přece jen „menším škůdcem“ než Miloš Zeman, u sympatizantů KDU-ČSL je tomu přesně naopak.

Pětina lidí nedůvěřuje ani jednomu ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů a dalších téměř 30 % pouze jedinému. To odráží ostré rozdělení české politické scény a malou vzájemnou toleranci. Nápadný antagonismus je zejména mezi občany, kteří důvěřují Zemanovi, a lidmi, kteří věří Klausovi – k oběma zároveň má důvěru pouze 10 % lidí.

   Pramen: STEM, Trendy 1998-2001

      Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

   Pramen: STEM, Trendy 1999-2001

Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 6/2001, 11/2001

       Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 4/2001, 6/2001, 11/2001

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, ústavní činitelé