Naše zjištění
20. 6. 2008

Důvěra v nejvyšší ústavní činitele

Tři pětiny lidí důvěřují prezidentu Václavu Klausovi, dvě pětiny předsedům obou komor parlamentu, Přemyslu Sobotkovi a Miloslavu Vlčkovi, a zhruba čtvrtina lidí důvěřuje premiérovi Mirkovi Topolánkovi. V porovnání s průzkumem z února 2008 se na důvěře občanů v naše nejvyšší ústavní činitele takřka nic nezměnilo.

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 6/2008

DŮVĚRA V NEJVYŠŠÍ ÚSTAVNÍ ČINITELE SE ZA POSLEDNÍHO PŮL ROKU PRAKTICKY NEZMĚNILA

Tři pětiny lidí důvěřují prezidentu Václavu Klausovi, dvě pětiny předsedům obou komor parlamentu, Přemyslu Sobotkovi a Miloslavu Vlčkovi, a zhruba čtvrtina lidí důvěřuje premiérovi Mirkovi Topolánkovi. V porovnání s průzkumem z února 2008 se na důvěře občanů v naše nejvyšší ústavní činitele takřka nic nezměnilo.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 9. června 2008. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1277 respondentů.

Důvěra v prezidenta Václava Klause se po většinu jeho prvního funkčního období pohybovala nad 70 %, během předvolební prezidentské kampaně poklesla zhruba o deset procentních bodů a dále se již významně nemění.  

Důvěra v oba šéfy parlamentních komor, Přemysla Sobotku (Senát) a Miloslava Vlčka (poslanecká sněmovna) je poměrně stálá prakticky po celou dobu jejich působení v těchto funkcích, oba, především pak Miloslav Vlček, jsou hodnoceni poměrně zdrženlivě, velká většina lidí volí hodnocení „spíše důvěřuji“ nebo „spíše nedůvěřuji“.

Propad důvěry v premiéra Topolánka se sice již zastavil, ale na velmi nízké hladině 26 %. Bezmála polovina lidí mu „určitě nedůvěřuje“.

Pramen: STEM, Trendy 6/2008, 1277 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, instituce, ústavní činitelé