INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 10/2007
PREZIDENT A PŘEDSEDA ÚSTAVNÍHO SOUDU: STÁLE S DŮVĚROU
Z pěti aktuálně sledovaných ústavních činitelů – prezidenta republiky, premiéra, předsedy PSP ČR, předsedy Senátu a předsedy Ústavního soudu – důvěřují naši občané nejvíce prezidentu Klausovi a předsedovi Ústavního soudu Rychetskému. Důvěra v nejvyšší ústavní představitele se výrazně liší především mezi stoupenci různých politických stran.
Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 8. října 2007. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1280 respondentů.
Společnost STEM ve svých výzkumech dlouhodobě sleduje důvěru naší veřejnosti k nejvyšším ústavním činitelům České republiky. V říjnu 2007 jsme zjišťovali, jakou důvěru mají lidé v prezidenta, premiéra, předsedu Poslanecké sněmovny PČR, předsedu Senátu PČR a také po delší odmlce i v předsedu Ústavního soudu.
Výrazně nejvyšší důvěře české veřejnosti – zhruba tří čtvrtin občanů – se těší prezident Václav Klaus. Více než tři pětiny lidí věří předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček je důvěryhodný pro dvě pětiny lidí. Předsedovi horní parlamentní komory Přemyslu Sobotkovi věří rovněž asi dvě pětiny a premiérovi Mirkovi Topolánkovi zhruba třetina lidí.
Pramen: STEM, Trendy 10/2007, 1280 respondentů starších 18 let
Důvěra v prezidenta republiky je prakticky od roku 2004 stabilní a vysoká, věří mu přes 70 % občanů. Stabilní a vysoká je i důvěra v předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, i když jemu věří poněkud méně lidí (nyní 62 %) než hlavě státu. S tím, jak se od jara postupně snižuje podpora nejsilnější pravicové strany, klesá i důvěra v předsedu senátu Přemysla Sobotku a zejména v premiéra Mirka Topolánka.
Pramen: STEM, Trendy 2003-2007