Naše zjištění
12. 10. 2009

Důvěra v nejvyšší soudní instituce

Důvěra v Ústavní soud a další nejvyšší soudní instituce se více než deset let držela vysoko, důvěřovalo jim kolem 70 % občanů. Od roku 2006 však postupně klesá a po přechodném vzepětí v době předsednictví EU se důvěra v Ústavní soud propadla na 55 %, což je nejnižší úroveň od krize na konci roku 1997.

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 9/2009

DŮVĚRA V NEJVYŠŠÍ SOUDNÍ INSTITUCE SLÁBNE. 
NA PŘEDSEDU ÚSTAVNÍHO SOUDU PAVLA RYCHETSKÉHO MÁ PŘÍZNIVÝ NÁZOR 54 % OBČANŮ.

Důvěra v Ústavní soud a další nejvyšší soudní instituce se více než deset let držela vysoko, důvěřovalo jim kolem 70 % občanů. Od roku 2006 však postupně klesá a po přechodném vzepětí v době předsednictví EU se důvěra v Ústavní soud propadla na 55 %, což je nejnižší úroveň od krize na konci roku 1997. Důvěře v Ústavní soud odpovídá i názor lidí na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 18. – 25. září 2009. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1256 respondentů. 

Nejvyšší, jedinečné státní instituce mají v Česku punc výjimečnosti a velká většina lidí je respektuje a důvěřuje jim. Tato obecná důvěra bývá zviklána až v okamžiku, kdy v souvislosti s nějakou hlubší politickou krizí je nutné řešit mimořádné situace a každé z možných řešení je problematické. Tak tomu bylo v době vládní krize po pádu Klausovy vlády v roce 1997 a v uplynulých týdnech, kdy Ústavní soud vstoupil do rozhodování o předčasných volbách. Současný pokles je o to nápadnější, že následoval po celkovém zvýšení důvěry ve vrcholné instituce v době našeho předsednictví Evropské unii. Souběžně se snižuje důvěra i v další vrcholné soudní instituce, Nejvyšší soud i Nejvyšší správní soud (ten byl zařazen do hodnocení teprve potřetí, v říjnu 2008 mu důvěřovalo 59 % lidí, v únoru 2009 65 %, nyní 55 % občanů). 

Pramen: STEM, Trendy 9/2009, 1256 respondentů starších 18 let

 

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
instituce, soudy