Naše zjištění
27. 12. 2012

Důvěra v nejvyšší politické instituce prosinec 2012

Loňské minimální míry důvěry ve vrcholné ústavní činitele a instituce zůstaly většinou nepřekonány a u některých se důvěra mírně zlepšila. Setrvale má velmi nízkou důvěru poslanecká sněmovna (v prosinci 2012 jí věřilo pouze 18 % lidí) a Nečasova vláda (její členové 17 % a premiér 25 %).

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 12/2012

VYDÁNO DNE 27. 12. 2012

DŮVĚRA V NEJVYŠŠÍ ÚSTAVNÍ INSTITUCE: NÁZNAK ZLEPŠENÍ

Loňské minimální míry důvěry ve vrcholné ústavní činitele a instituce zůstaly většinou nepřekonány a u některých se důvěra mírně zlepšila. Setrvale má velmi nízkou důvěru poslanecká sněmovna (v prosinci 2012 jí věřilo pouze 18 % lidí) a Nečasova vláda (její členové 17 % a premiér 25 %). Premiér si jako jediný proti loňsku pohoršil, přesto zůstává skutečností, že on a rovněž předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová mají důvěru zřetelně vyšší než instituce, jimž předsedají (Němcové věří 39 % lidí). Zvýšila se důvěra v Ústavní soud (z 57 % na 63 %) i jeho předsedu Pavla Rychetského (z 57 % na 62 %). Prezidentu Klausovi na sklonku jeho funkčního období důvěřuje 52 % občanů.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. až 7. prosince 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1074 respondentů.

Důvěru obyvatel v nejvyšší ústavní činitele sleduje STEM dlouhodobě a má k dispozici mnohaleté časové řady. Prosincový průzkum zaznamenal u řady institucí nadále velmi nízkou důvěru občanů, v porovnání s daty získanými před rokem však důvěra v tyto instituce většinou již neklesá a u některých nastalo mírné zlepšení.

Důvěra v poslaneckou sněmovnu je velmi nízká (18 %), není to však horší výsledek než před rokem (16 %). Senát si svou zhruba čtvrtinovou důvěru v populaci udržuje (loni 25 %, letos 27 %) v podstatě již deset let. Opačné je postavení předsedů komor. Důvěra v předsedu Senátu Milana Štěcha se od „jeho“ komory příliš neliší, zatímco předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová stále patří mezi poměrně důvěryhodné politiky v zemi (věří jí 39 % lidí).

Pramen: STEM, Trendy 12/2012, 1074 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Ekonomika
důvěra, instituce