Naše zjištění
24. 2. 2011

Důvěra v nejvyšší kontrolní instituce

Úřadu ombudsmana důvěřují čtyři pětiny Čechů. Vysoká je také důvěra v Českou obchodní inspekci, která přesahuje 70 %. Naproti tomu důvěra v třetí z kontrolních institucí, Nejvyšší kontrolní úřad, se od silně medializované aféry týkající se údajných nedostatků v hospodaření NKÚ stále drží jen mírně nad hranicí 50 %. INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 2/2011 VYDÁNO DNE 24. 2.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 2/2011

VYDÁNO DNE 24. 2. 2011

INSTITUTU OMBUDSMANA DŮVĚŘUJE 80 % ČECHŮ, NAOPAK TÉMĚŘ POLOVINA LIDÍ NEVĚŘÍ NEJVYŠŠÍMU KONTROLNÍMU ÚŘADU.

Úřadu ombudsmana důvěřují čtyři pětiny Čechů. Vysoká je také důvěra v Českou obchodní inspekci, která přesahuje 70 %. Naproti tomu důvěra v třetí z kontrolních institucí, Nejvyšší kontrolní úřad, se od silně medializované aféry týkající se údajných nedostatků v hospodaření NKÚ stále drží jen mírně nad hranicí 50 %.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 28. 1. – 4. 2. 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1246 respondentů.

První český ombudsman Otakar Motejl dokázal zpočátku zpochybňovanou instituci veřejného ochránce práv proměnit v respektovanou součást ústavního systému, které důvěřuje naprostá většina občanů. Trend mírného posilování důvěry neustal ani po nástupu nového ombudsmana Pavla Varvařovského, který se ujal své funkce loni v září. Podíl lidí, kteří instituci ombudsmana důvěřují, dosáhl osmdesáti procent.

Zcela opačný je příběh Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten se těšil řadu let vysoké, zhruba 70procentní důvěře lidí. Aféra týkající se údajných nedostatků v hospodaření úřadu a osobní pochybení šéfa NKÚ Františka Dohnala však srazily důvěryhodnost této instituce v poslední době až k hranici 50 %. Poslední údaj alespoň potvrzuje stabilizaci na této úrovni.

Téměř tři čtvrtiny občanů důvěřují České obchodní inspekci. To je hodnota mírně vyšší než před půl rokem, ovšem zatím přece jen nižší než v letech 2005-2008, kdy ČOI důvěřovalo téměř 80 % lidí.

Pramen: STEM, Trendy 2/2011, 1246 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, instituce