Naše zjištění
7. 10. 2010

Důvěra v nejvyšší kontrolní instituce

Úřadu ombudsmana důvěřují bezmála čtyři pětiny Čechů. Vysoká je také důvěra v Českou obchodní inspekci, zhruba 70 %. Naproti tomu důvěra v třetí z kontrolních institucí, Nejvyšší kontrolní úřad, se od silně medializované aféry týkající se údajných nedostatků v hospodaření NKÚ propadla až k hranici 50 %.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 9/2010

VYDÁNO DNE 2.10.2010

INSTITUTU OMBUDSMANA DŮVĚŘUJE SKORO 80 % ČECHŮ, NAOPAK POLOVINA LIDÍ NEVĚŘÍ NEJVYŠŠÍMU KONTROLNÍMU ÚŘADU.

Úřadu ombudsmana důvěřují bezmála čtyři pětiny Čechů. Vysoká je také důvěra v Českou obchodní inspekci, zhruba 70 %. Naproti tomu důvěra v třetí z kontrolních institucí, Nejvyšší kontrolní úřad, se od silně medializované aféry týkající se údajných nedostatků v hospodaření NKÚ propadla až k hranici 50 %.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 3. – 13. 9. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1228 respondentů.

Po dlouhém hledání a několika neúspěšných hlasováních byl nakonec z kandidátů navržených senátem a prezidentem poslaneckou sněmovnou zvolen a 13. září se ujal funkce v historii České republiky druhý veřejný ochránce práv, Pavel Varvařovský. Jeho předchůdce Otakar Motejl dokázal zpochybňovanou instituci proměnit v respektovanou součást ústavního systému. Institutu ombudsmana důvěřují skoro čtyři pětiny Čechů.

Zcela opačný je příběh Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten se těšil řadu let vysoké, zhruba 70procentní důvěře lidí. Údajné nedostatky v hospodaření úřadu a související medializace šéfa NKÚ Františka Dohnala však srazily důvěryhodnost této instituce od podzimu loňského roku až na hranici 50 %.

Zhruba 70 % občanů důvěřuje České obchodní inspekci. To je hodnota v posledním roce vcelku stabilní, i když v předchozích letech byla důvěra v ČOI poněkud vyšší.

Pramen: STEM, Trendy 9/2010, 1228 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, instituce