Naše zjištění
10. 5. 2007

Důvěra v euro se zvýšila

Britské libře, euru, české koruně i americkému dolaru důvěřuje více než 80 % české populace. Důvěryhodnost společné evropské měny dokonce meziročně vzrostla o 7 procentních bodů. Vyšší kredit mají tyto měny té části veřejnosti, která vyjadřuje spokojenost s naší současnou politickou situací, s členstvím ČR v EU a s tím, jakým směrem se Evropská unie vyvíjí.

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 4/2007

DŮVĚRA V EURO SE ZVÝŠILA

Britské libře, euru, české koruně i americkému dolaru důvěřuje více než 80 % české populace. Důvěryhodnost společné evropské měny dokonce meziročně vzrostla o 7 procentních bodů. Vyšší kredit mají tyto měny té části veřejnosti, která vyjadřuje spokojenost s naší současnou politickou situací, s členstvím ČR v EU a s tím, jakým směrem se Evropská unie vyvíjí.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2. – 10. dubna 2007. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1191 občanů ČR.

Společnost STEM již druhým rokem zjišťuje, jak česká populace důvěřuje vybraným měnám. Oslovení občané měli hodnotit, do jaké míry jsou pro ně důvěryhodné následující měny: euro, americký dolar, britská libra a česká koruna. Výsledky výzkumu ukazují na velmi vysokou důvěru obyvatel k těmto měnám.

Relativně největší důvěru (bezmála 90 % české dospělé populace) mají lidé v britskou libru a euro. Na třetím místě v pomyslném žebříčku je naše národní měna – důvěřuje jí 84 % lidí. Americkému dolaru vyslovilo důvěru téměř 80 % našich občanů. 

Pramen: STEM, Trendy 2007/4, 1191 respondentů

Ve srovnání s výsledky loňského výzkumu se ukazuje, že důvěra v libru a euro mírně vzrostla. Více je to patrné v případě eura, kterému loni důvěřovalo 80 % občanů, letos 87 %. Důvěra v národní měnu nebo v americký dolar nedoznala ve srovnání s loňským rokem téměř žádných změn (rozdíl dvou procentních bodů se dá připsat vlivu statistické chyby, která při dané velikosti souboru a rozložení odpovědí činí přibližně +/-2 %).

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

My a svět
důvěra, Evropská unie