Naše zjištění
7. 10. 2013

Důvěra v EU a Evropský parlament

Evropské unii nyní důvěřuje 40 % občanů ČR, což je z dlouhodobého hlediska jedna z nejnižších hodnot. Nízká je i důvěra našich občanů v Evropský parlament, která činí stejně jako před půl rokem 35 %.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 09/2013

VYDÁNO DNE 7. 10. 2013

DŮVĚRA ČECHŮ V EVROPSKOU UNII  I EVROPSKÝ PARLAMENT  SE PO LOŇSKÉM PROPADU MÍRNĚ ZVÝŠILA, PŘESTO VŠAK ZŮSTÁVÁ NÍZKÁ.

Evropské unii nyní důvěřuje 40 % občanů ČR, což je z dlouhodobého hlediska jedna z nejnižších hodnot. Nízká je i důvěra našich občanů v Evropský parlament, která činí stejně jako před půl rokem 35 %. Nedůvěru k EU i k Evropskému parlamentu vyjadřují častěji občané starší, lidé se vzděláním bez maturity, občané hůře materiálně zajištění, lidé levicově orientovaní, především stoupenci KSČM, a občané, kteří by nyní nevolili žádnou stranu.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 29. srpna až 8. září 2013. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1093 respondentů.

Zářijové pravidelné šetření STEM se zabývalo otázkami důvěry v Evropskou unii a Evropský parlament. Aktuální výsledky výzkumu ukazují, že Evropské unii důvěřují dvě pětiny – 40 % občanů. Důvěra projevovaná Evropskému parlamentu je ještě o něco nižší, dosahuje zhruba třetiny (35 %) populace.

Důvěra v EU a Evropský parlament

"Důvěřujete následujícím institucím?"

Pramen: STEM, Trendy 9/2013, 1093 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

My a svět
důvěra, Evropská unie, Evropský parlament