Naše zjištění
19. 3. 2012

Důvěra v EU a Evropský parlament

Evropské unii nyní důvěřuje 37 % občanů ČR, což znamená další historické minimum. Obdobně se vyvíjí i důvěra v Evropský parlament, která činí 30 %, tedy nejméně od počátku sledování v roce 2004. Nedůvěru k EU i k Evropskému parlamentu vyjadřují častěji občané starší, lidé se vzděláním bez maturity, občané špatně materiálně zajištění a zejména lidé levicově orientovaní, především stoupenci KSČM.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 02/2012

 

VYDÁNO DNE 19. 3. 2012

 


EVROPSKÉ UNII DŮVĚŘUJE UŽ JEN MÁLO PŘES TŘETINU ČECHŮ

 Evropské unii nyní důvěřuje 37 % občanů ČR, což znamená další historické minimum. Obdobně se vyvíjí i důvěra v Evropský parlament, která činí 30 %, tedy nejméně od počátku sledování v roce 2004. Nedůvěru k EU i k Evropskému parlamentu vyjadřují častěji občané starší, lidé se vzděláním bez maturity, občané špatně materiálně zajištění a zejména lidé levicově orientovaní, především stoupenci KSČM. Je zajímavé, že nejčastěji důvěru Evropské unii vyslovují příznivci ODS, tedy strany, která se ve vládě k EU staví nejkritičtěji.

 


Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 22. února až 3. března 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1096 respondentů.

 


Únorové pravidelné šetření STEM se zabývalo otázkami důvěry v Evropskou unii a Evropský parlament. Aktuální výsledky výzkumu ukazují, že Evropské unii důvěřuje necelá polovina – 46 % občanů. Důvěra projevovaná Evropskému parlamentu je ještě nižší, dosahuje asi dvou pětin populace.

 


Pramen: STEM, Trendy 2/2012, 1096 respondentů


Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, Evropská unie, Evropský parlament