Naše zjištění
17. 2. 2014

Důvěra v ČNB a banky obecně

Česká národní banka patřila v posledních letech k nejdůvěryhodnějším institucím veřejného života u nás, důvěřovaly jí dlouhodobě zhruba tři čtvrtiny občanů. Po loňských listopadových opatřeních proti silné koruně však důvěra v naši centrální banku podstatně klesla a podle posledního šetření v lednu tohoto roku má kredit jen u poloviny Čechů. Ve srovnání s předchozími lety klesla i důvěra občanů v banky obecně.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/2014

VYDÁNO DNE 17.2. 2014

PO LOŇSKÝCH DEVIZOVÝCH INTERVENCÍCH VÝRAZNĚ KLESLA DŮVĚRA V ČNB I BANKY OBECNĚ.  DŮVĚRA V CENTRÁLNÍ BANKU ZŮSTALA VYSOKÁ U MANAŽERŮ A ŘÍDÍCÍCH PRACOVNÍKŮ.

Česká národní banka patřila v posledních letech k nejdůvěryhodnějším institucím veřejného života u nás, důvěřovaly jí dlouhodobě zhruba tři čtvrtiny občanů. Po loňských listopadových opatřeních proti silné koruně však důvěra v naši centrální banku podstatně klesla a podle posledního šetření v lednu tohoto roku má kredit jen u poloviny Čechů. Ve srovnání s předchozími lety klesla i důvěra občanů v banky obecně. Finančním domům u nás důvěřuje, podobně jako centrální bance, 51 % lidí. Mírně nadpoloviční podíl občanů (57 %) uvádí, že má většinu finančních prostředků domácnosti uloženou v bance.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 11. až 18. ledna 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1023 respondentů.

Nejnovější výsledky ukazují, že důvěra lidí v naši centrální banku se oproti loňským výsledkům podstatně snížila a klesl i kredit bank jako takových. Česká národní banka přitom patřila v posledních zhruba 10 letech k nejdůvěryhodnějším institucím veřejného života u nás (spolu s ombudsmanem a Českou obchodní inspekcí). Ukazovaly to jiné průzkumy STEM (poslední údaje ze září 2013).

Česká ekonomika prošla od roku 2012 obdobím hospodářského útlumu, který se nepříznivě odrazil v nárůstu nezaměstnanosti, v poklesu příjmů a spotřeby domácností, stejně jako zisků a investic firem. ČNB, jejíž hlavním cílem je ze zákona péče o měnovou stabilitu, zavedla v listopadu 2013 devizové intervence, které oslabily korunu a zdražily dovážené zboží. Tento krok, ke kterému centrální banka přistoupila ještě také v roce 2002, kritizovali například odboráři, někteří podnikatelé, ekonomové, ale i prezident republiky. To vše mělo nepochybně podstatný vliv na významný pokles důvěry občanů v ČNB ale i banky obecně.

„Máte důvěru v ČNB?“

Pramen: STEM, Trendy 2012 – 2014

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
banka, ČNB, důvěra