Naše zjištění
16. 3. 2012

Důvěra v bezpečnostní instituce

Důvěra našich občanů v bezpečnostní instituce se za poslední rok prakticky nezměnila. Vysokou důvěru (nad 60 %) má česká armáda, zhruba padesátiprocentní důvěru si udržuje Policie ČR a o něco níže se pohybuje důvěra v obecní či městskou policii. Důvěra v NATO kolísá kolem hranice 55 % již od doby našeho vstupu do Aliance. Vysoko, nad 70 %, se udržuje důvěra občanů v Interpol.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 2/2012

VYDÁNO DNE 16. 3. 2012

ČESKÉ ARMÁDĚ DŮVĚŘUJE PŘES 60 % OBČANŮ,

POLICII ZHRUBA POLOVINA LIDÍ.

Důvěra našich občanů v bezpečnostní instituce se za poslední rok prakticky nezměnila. Vysokou důvěru (nad 60 %) má česká armáda, zhruba padesátiprocentní důvěru si udržuje Policie ČR a o něco níže se pohybuje důvěra v obecní či městskou policii. Důvěra v NATO kolísá kolem hranice 55 % již od doby našeho vstupu do Aliance. Vysoko, nad 70 %, se udržuje důvěra občanů v Interpol.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 22. února až 3. března 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1096 respondentů.

Mezi domácími bezpečnostními institucemi se nejvyšší důvěře stále těší Armáda České republiky, které nyní projevují důvěru necelé dvě třetiny lidí (64 %). Policii ČR důvěřuje přibližně polovina (52 %), městské či obecní policii necelá polovina (45 %) občanů. Co se týče mezinárodních bezpečnostních institucí, mezinárodní kriminální policie Interpol má důvěru 73 % obyvatel,  Severoatlantická aliance 55 %.

Pramen: STEM, Trendy 2/2012, 1096 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
bezpečnost, důvěra, instituce