Naše zjištění
26. 6. 2009

Důvěra prezidentovi republiky a předsedovi vlády

Premiér přechodné vlády Jan Fischer začal podle mínění lidí dobře. Důvěřuje mu 61 % lidí a výrazně převažuje i názor, že bude dobrým premiérem. Naproti tomu důvěra v prezidenta Václava Klause se – zřejmě v důsledku sporů kolem ratifikace Lisabonské smlouvy – snížila na nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce v roce 2003.

INFORMACE Z VÝZKUMU TRENDY 6/2009

PREMIÉROVI VĚŘÍ VÍCE LIDÍ NEŽ PREZIDENTOVI, K NĚMUŽ DŮVĚRA KLESLA NEJNÍŽE OD NÁSTUPU DO FUNKCE.

Premiér přechodné vlády Jan Fischer začal podle mínění lidí dobře. Důvěřuje mu 61 % lidí a výrazně převažuje i názor, že bude dobrým premiérem. Naproti tomu důvěra v prezidenta Václava Klause se – zřejmě v důsledku sporů kolem ratifikace Lisabonské smlouvy – snížila na nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce v roce 2003. Přesto i jemu věří stále ještě více než polovina občanů (55 %).

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 8. – 15. června 2009. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1282 respondentů.

Zhruba měsíc před volbami do Evropského parlamentu se představitelé tří parlamentních stran (ODS, ČSSD a SZ) shodli na podobě překlenovací vlády, která má zemi dovést k předčasným parlamentním volbám na počátku října. Do čela této vlády byl postaven šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Prezident jmenoval jeho vládu 8. května a o měsíc později dostala Fischerova vláda důvěru dolní komory parlamentu.

Překlenovací vláda nastoupila v nelehké situaci, kdy Česká republika předsedá 27 zemím Evropské unie. Premiér Fischer se hned na počátku své „mise“ zařadil mezi nejdůvěryhodnější české politiky. Je to důvěra ovšem zdrženlivá, opírající se o krátkou zkušenost, typickou odpovědí je „spíše důvěřuji“.

Pramen: STEM, Trendy 6/2009, 1282 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
důvěra, prezident, vláda