Naše zjištění
29. 9. 2010

Důvěra občanů premiéru Petru Nečasovi a vládě

Předsedovi koaliční vlády Petru Nečasovi důvěřuje dva měsíce po nástupu do funkce polovina občanů. Členové vlády jsou na tom trochu hůře, věří jim 38 % lidí. V posledním měsíci (tj. v srpnu) vláda pracovala dobře podle 45 % osob. Vyhodnotíme-li všechny tři otázky, můžeme označit necelých 30 % lidí za jednoznačné stoupence vlády a premiéra a 40 % občanů za jednoznačné kritiky.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 9/2010

VYDÁNO DNE 29.9.2010

PETRU NEČASOVI VĚŘÍ POLOVINA LIDÍ, ČLENŮM VLÁDY ZHRUBA DVĚ PĚTINY. NAOPAK ROZHODNÝMI KRITIKY VLÁDY I PREMIÉRA JSOU ROVNĚŽ DVĚ PĚTINY ČECHŮ.

Předsedovi koaliční vlády Petru Nečasovi důvěřuje dva měsíce po nástupu do funkce polovina občanů. Členové vlády jsou na tom trochu hůře, věří jim 38 % lidí. V posledním měsíci (tj. v srpnu) vláda pracovala dobře podle 45 % osob.

Vyhodnotíme-li všechny tři otázky, můžeme označit necelých 30 % lidí za jednoznačné stoupence vlády a premiéra a 40 % občanů za jednoznačné kritiky. Jasně politický pohled je typický pro stoupence ODS, TOP 09 a KSČM,  méně vyhraněně vidí vládu a premiéra příznivci VV a ČSSD.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 3. – 13. 9. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1228 respondentů.

Petr Nečas se po volbách zařadil mezi velmi dobře hodnocené politiky a nyní, dva měsíce po jmenování premiérem, mu důvěřuje polovina Čechů.

"Důvěřujete předsedovi vlády Petru Nečasovi?"

Pramen: STEM, Trendy 9/2010, 1228 respondentů starších 18 let

Poněkud menší důvěře se těší členové jeho koaličního kabinetu, jimž důvěřuje necelých 40 % lidí. Z politických vlád posledního desetiletí měla po nástupu vyšší důvěru jen vláda Vladimíra Špidly na konci roku 2002 (55 %), tým Mirka Topolánka (druhý, „definitivní“) měl na jaře roku 2007 důvěru asi třetiny dospělé české populace.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
důvěra, politici, vláda