Naše zjištění
26. 9. 2012

Důvěra Čechů v Evropskou unii

Evropské unii nyní důvěřuje 37 % občanů ČR, což znamená stabilizaci, ovšem na historicky nejnižší hodnotě. Obdobně se vyvíjí i důvěra v Evropský parlament, která činí stejně jako před půl rokem 30 %, tedy nejméně od počátku sledování v roce 2004.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 09/2012

VYDÁNO DNE 25. 9. 2012


DŮVĚRA ČECHŮ V EVROPSKOU UNII ZŮSTÁVÁ NA HISTORICKÉM MINIMUEvropské unii nyní důvěřuje 37 % občanů ČR, což znamená stabilizaci, ovšem na historicky nejnižší hodnotě. Obdobně se vyvíjí i důvěra v Evropský parlament, která činí stejně jako před půl rokem 30 %, tedy nejméně od počátku sledování v roce 2004. Nedůvěru k EU i k Evropskému parlamentu vyjadřují častěji občané starší, lidé se vzděláním bez maturity, občané hůře materiálně zajištění, lidé levicově orientovaní, především stoupenci KSČM, a občané, kteří by nyní nevolili žádnou stranu.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 29. srpna až 5. září 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1205 respondentů.


Zářijové pravidelné šetření STEM se zabývalo otázkami důvěry v Evropskou unii a Evropský parlament. Aktuální výsledky výzkumu ukazují, že Evropské unii důvěřuje o něco více než třetina – 37 % občanů. Důvěra projevovaná Evropskému parlamentu je ještě nižší, dosahuje 30 % populace.


Důvěra v EU a Evropský parlament

„Důvěřujete následujícím institucím?“

Pramen: STEM, Trendy 9/2012, 1205 respondentůSoubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, Evropská unie, Evropský parlament