Naše zjištění
19. 10. 2007

Druhá prezidentská volba

Václava Klause si jako prezidenta České republiky na dalších pět

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 10/2007

PODPORA DRUHÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY VÁCLAVA KLAUSE SÍLÍ  A LIDÍ, KTEŘÍ VĚŘÍ V NALEZENÍ SILNÉHO PROTIKANDIDÁTA, UBÝVÁ

Václava Klause si jako prezidenta České republiky na dalších pět let přeje 66 % občanů. Čtyři měsíce před volbou prezidenta poslanci a senátory je karta s Klausovým protikandidátem stále nepopsaná a dvě třetiny lidí (68 %) ani nevěří, že opozice dokáže najít tak silnou osobnost, aby se mohla Václavu Klausovi v prezidentských volbách důstojně postavit.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 8. října 2007. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1280 respondentů.

Do prezidentských voleb zbývají již jen čtyři měsíce a stále jediným oficiálním kandidátem je současný prezident Václav Klaus. Jeho opětovnou volbu na druhé pětileté funkční období, podepsanou poslanci a senátory ODS, by podpořilo v současnosti 66 % občanů, tedy o osm  procentních bodů více před půl rokem.

 

Pramen: STEM, Trendy 4/2007, 1191 resp., Trendy 10/2007, 1280 respondentů starších 18 let

Nominace Klausova soupeře či soupeřů není dosud vyjasněna. Někteří navrhovaní (Petr Pithart) kandidaturu přímo odmítli, další se o získání širší podpory ani příliš nepokoušeli (Josef Zieleniec), jiní jsou stále „ve hře“, ale oficiálně nebyli jmenováni (Jan Švejnar, Václav Pačes). Jediným politikem, který se jednoznačně vyslovil, že by kandidaturu přijal, zůstává exministr zahraničí Jiří Dienstbier, a ten není poslanci a senátory opozice ani menších koaličních stran přijímán ani zdaleka jednotně. Času na překvapivou nominaci ubývá, a tak také veřejnost přestává věřit tomu, že by se politici různých stran (tedy kromě ODS) dokázali shodnout na silné osobnosti, která by byla Václavu Klausovi rovnocenným protihráčem. V nalezení důstojného protikandidáta věří už jen třetina lidí.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
prezident, volba prezidenta, volby