Charakter obce a volební chování

Analýza volebních výsledků vychází z připravované databáze kvality života v obcích, která je součástí projektu TAČR ETA „Kvalita života v obcích: datové a metodické zdroje – TL02000499“. Tato databáze shromáždila data a vytvořila přes 160 ukazatelů kvality života, které jsou dostupné pro jednotlivé obce v České republice.

Následující analýza propojuje data z této databáze s volebními výsledky a zaměřuje se na to, které aspekty kvality života nejvíce souvisejí s volebními výsledky a jakým způsobem jsou s nimi provázány. Zároveň mapuje změnu chování voličů v jednotlivých obcích od minulých voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

Hlavní zjištění:

Volební účast se zvýšila v malých i velkých obcích. Oproti celkové podpoře ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v roce 2017 a se podpora koalice SPOLU v letošních volbách zvýšila napříč velikostními kategoriemi obcí.

Volební zisky jsou nejvíce provázány s nadějí na dožití, se strukturou pracovního trhu – zejména s mírou zastoupení živnostníků nebo mikro firem, částečně rovněž se vzděláním. Tyto ukazatele velmi dobře vysvětlují podporu ANO, SPOLU i SPD, méně podporu PirSTAN. S vyšší nadějí na dožití stoupá volební podpora SPOLU a PirSTAN, naopak podpora ANO a SPD klesá. Stejný vzorec platí i pro ukazatel podílu živnostníků a vysokoškoláků. Význam těchto ukazatelů se od minulých voleb zvýšil.

Analýza v prezentaci ke stažení: STEM_volby 2017 a 2021_obce