Naše zjištění
7. 11. 2000

Armáda získává důvěru veřejnosti, ale bezpečnostní strategii lidé neznají

Důvěra v Armádu České republiky roste. V současné době jí věří 55 % lidí, což je nejvíce od roku 1994. Nadále také platí, že hodnocení armády je poměrně málo závislé na politické orientaci a stranických sympatiích. Konkrétní znalosti bezpečnostní koncepce našeho státu a strategie naší armády má však jen velmi málo lidí.

Informace z výzkumu Trendy 9/2000

Armáda získává důvěru veřejnosti,

ale bezpečnostní strategii lidé neznají

Citovaný reprezentativní průzkum STEM byl proveden ve dnech 1.-11. září  2000. Dotázáno bylo 1657 občanů starších 18 let na území celé České republiky. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Důvěra v Armádu České republiky roste. V současné době věří české armádě 55% lidí, což je nejvíce od roku 1994. Nadále také platí, že hodnocení armády je poměrně málo závislé na politické orientaci a stranických sympatiích. Je až překvapivé, že Armádě ČR, součásti sil Severoatlantické aliance, důvěřuje například bezmála polovina stoupenců KSČM (viz grafy na druhé straně).

Růst důvěry v armádu můžeme přičítat hlavně přesvědčení, že naše armáda po začlenění do NATO je lépe připravena, že lépe hospodaří a že v jejím čele se prosazují skuteční profesionálové, nespojení již se socialistickou minulostí. Kredit armády zvyšují nepochybně i vysoká ocenění naší spoluúčasti v akcích NATO. Konkrétní znalosti bezpečnostní koncepce našeho státu a strategie naší armády má však jen velmi málo lidí. Jen pětina dospělé populace ví, že byl vládou schválen dokument „Bezpečnostní strategie České republiky“ a pouhých 13% lidí má představu, co tento dokument obsahuje. Nejlepší znalosti mají lidé s vysokoškolským vzděláním a stoupenci ODS, minimální příznivci KDU-ČSL. Lidé, kteří schvalují naše členství v NATO, vědí o dokumentu poněkud více než odpůrci členství, nejméně pak mají znalostí ti, kteří na NATO a naše členství v něm nemají jasný názor.

 „Víte o tom, že vláda České republiky schválila dokument

Bezpečnostní strategie ČR?“

Určitě ano 6 %
Spíše ano 14 %
Spíše ne 27 %
Určitě ne 53 %

Pramen: STEM, Trendy 9/2000

„Máte představu o tom, co je obsahem Bezpečnostní strategie ČR?“

Určitě ano 3 %
Spíše ano 10 %
Spíše ne 27 %
Určitě ne 60 %

Pramen: STEM, Trendy 9/2000

 

Pramen: STEM, Trendy 1992-2000

Pramen: STEM, Trendy 1998-2000

Pramen: STEM, Trendy 9/2000

Pramen: STEM, Trendy 9/2000

Pramen: STEM, Trendy 9/2000

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
armáda, bezpečnost