Naše zjištění
2. 10. 2002

Armáda a policie za povodní obstály a posílily svůj kredit u veřejnosti

Armáda ČR i policie za povodní podle mínění veřejnosti obstály a posílily svou důvěryhodnost. Platí to zejména o armádě, které na počátku září 2002 důvěřovalo skoro 80 % lidí. Historicky nejvyšší důvěru zaznamenala ale také policie, které vyslovilo důvěru 63 % občanů.

Informace z výzkumu Trendy 9/2002

Armáda a policie za povodní obstály a posílily svůj kredit u veřejnosti

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-9. září 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1282 občanů.

Důvěra občanů v českou armádu rostla postupně od poloviny 90. let a maxima dosáhla v říjnu 2000, kdy se v Praze konalo jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Od tohoto zjevně krátkodobého vzestupu důvěra v českou armádu začala mírně klesat, i když se stále udržovala nad 50 %. Po povodních v srpnu 2002 se však kredit armády znovu prudce zvýšil a přesáhl i maximum z podzimu 2000 – Armádě České republiky důvěřovalo po letošních povodních téměř 80 % lidí.

Velmi obdobným způsobem se vyvíjela u nás i důvěra v policii – jen s tím rozdílem, že práce policie začala být více oceňována až na samém konci minulého století. Také policie si v období letošních záplav vysloužila uznání veřejnosti a důvěra v ni vzrostla, byť ne tak mimořádnou měrou jako v případě armády.

Důvěra v armádu i policii prochází do značné míry napříč politickým spektrem, i když je zřejmé, že nejvyšší důvěru v armádu a policii mají nyní voliči té strany, která se rozhodujícím způsobem podílí na jejich řízení – tedy voliči sociální demokracie. Nepříliš zřetelné jsou i rozdíly v hodnocení armády a policie mezi různými sociodemografickými skupinami populace – to všechno naznačuje, že lidé hodnotili především to, jak se příslušníci armády a policie zachovali v průběhu letošních záplav.

Další obtížnou zkouškou armády a především policie bude listopadový summit zemí NATO. Při jeho zajišťování mohou policie i armáda svůj současný vysoký kredit u české veřejnosti potvrdit, stejně tak jako jej mohou potvrdit i oba resortní ministři, kteří jsou nyní nejoblíbenějšími českými politiky. 

Pramen: STEM, Trendy 1992-2002

Pramen: STEM, Trendy 1992-2002

Pramen: STEM, Trendy 9/2002 (podle volby v červnu 2002)

Pramen:  STEM, Trendy 9/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
armáda, důvěra, policie